Cami saldırısına ''barış zinciri''

DANİMARKA'nın başkenti Kopenhag'da geçtiğimiz hafta kundaklanan İslam İnanç Toplumu binası çevresinde barış zinciri oluşturuldu.

Cami saldırısına barış zinciri
23 Ağustos 2015 Pazar 11:48 tarihinde eklendi, 5.543 kez okundu.
DANİMARKA'nın başkenti Kopenhag'da geçtiğimiz hafta kundaklanan İslam İnanç Toplumu binası çevresinde barış zinciri oluşturuldu.
 
Binlerce kişi el vererek sadece bina çevresinde değil arka sokakları da içine alan yaklaşık 1,5 km'lik insan zinciri oluşturdular. Bu kişiler arasında Müslümanlar ve Yahudiler; Danimarkalılar ve Türkler dahil bir çok farklı din ve milletten insan vardı. 
 
İslam İnanç Toplumu üyeleri binaya 'İslam İnanç Toplumu, sevgi ve çiçekleri hak ediyor, Başka insanların inanç ve kültürlerine karşı nefret ve olaylara karşı mesafeli olunması gerekir İyi bir toplum için sevgi, saygı ve barış tohumları saçın, Kopenhag çok çeşitlilik için yazılı pankartlar astılar. 
 
İslam İnanç Toplumu Sözcüsü İmran Shah DHA'ya yaptığı açıklamada Çok güzel bir şey. İslam İnanç Toplumu'na destek olunduğuna şüphe yok. Böyle olması gerekir. Bugün mutluluk günü. Bu kadar insanı birada görmek duygulandırıcı. Gençlerimize eğitimlerine devam etmeleri ve oldukları gibi yaşamaları tavsiyesinde bulunuyorum derken, Yahudi Toplumu Lideri Dan Rosenberg Asmussen Bizim sempatimizi göstermek için buradayım. Kundaklama olayının verdiği endişeyi anlıyorum. Başkalarının da gelişi ve burada oluşu birbirimize sahip çıkmamız gerektiğini gösteriyor. 5 ay önce bize yönelik gerçekleşen saldırıdan sonra Sinagog çevresinde de benzeri zincir oluşturulmuştu bugün Yahudiler olarak biz de aynı desteği veriyoruz dedi. 
 
Shene adındaki Danimarkalı Burada bir hafta önce çok kötü bir olay yaşandı. Bu tür saldırılardan korkmadığımızı ve desteğimizi göstermek için buradayım. Tabi ki böyle şeyler olmasa daha iyi ama burada tüm Dünyaya bizim böyle birbirimize destek olduğumuzu göstermek istiyoruz dedi. 
 
Yaklaşık 1,5 saat süren gösteri sırasında, burkalı, mini etekli, Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ayrım yapmadan herkes el ele vererek, saldırılar nereden gelirse gelsin inanç, milliyet, kültür nedeniyle yapılan saldırılara karşı mesafeli olunması konusunda fikir birliğinde olduklarını ifade ettiler. 
 
İslam İnanç Toplumu üyeleri, katılımcılara soğuk su, tatlı, çikolata ve şekerler dağıttılar. İslam İnanç Toplumu sözcüsü İmran Shah, insan zincirini bir baştan diğer başa dolaşarak katılımcılara tek tek teşekkür etti. 
 
Binanın penceresine yanıcı madde atarak kundaklayan 34 yaşındaki saldırgan olaydan kısa bir süre sonra yakalanmış, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece gözaltı süresi 4 hafta uzatılırken, psikolojik rahatsızlığı nedeniyle ceza maddesinin 181'inci maddesi uyarınca tedavi altına alınmıştı.

DHA