Çay tiryakisi şempanzeler

Kocaeli'de Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı'ndaki şempanzelerin, yaklaşık 1 ay önce ''Besin zenginleştirme aktivitesi'' kapsamında verilmeye başlanan ''Demleme çay''ın müdavimi oldu.

Çay tiryakisi şempanzeler
01 Eylül 2011 Perşembe 12:14 tarihinde eklendi, 2.378 kez okundu.

 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Darıca ilçesinde yaklaşık 80 dönüm arazi üzerine kurulu Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı'nda görevli veterinerler yaklaşık 1 ay önce şempanzelere yönelik "Besin zenginleştirme aktivitesi" başlattı. 
     
Bu kapsamda şempanzelere çay veren veterinerler, hayvanların bu içeceğe yoğun ilgi göstermesi üzerine ikramı her gün tekrarlamaya başladı. 
     
Hayvanat bahçesinde görevli veterinerlerin attığı yarım litrelik pet şişelerdeki ılık ve şekersiz çayı alan şempanzeler, şişenin kapağını dişleriyle açtıktan sonra "Zafer çığlıkları" eşliğinde "5 çaylarını" ağaçların gölgesinde keyifle yudumluyor. 
     
Hayvanat bahçesini gezen ziyaretçiler de çay içen şempanzeleri görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. 
     
Hayvanat bahçesinin eğitim ve etkinlikler sorumlusu Gökmen Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı'nın Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryum Birliği üyesi olduğunu söyledi. 
   
Parkta sağlıklı bir ortamda tutulan hayvanların doğal yaşam alanlarının da oluşturulduğunu dile getiren Aydın, şöyle devam etti: 
     
"Yaklaşık 1 ay önce parkta görevli veterinerlerimiz hayvanlarımıza yönelik besin ve davranış zenginleştirme aktiviteleri başlattı. Buradaki amaç hayvanların daha iyi beslenmesini sağlamak ve sıkılmalarını engellemekti. Besin zenginleştirme aktivesi kapsamında hayvanat bahçesindeki 8 şempanzeye çay verilmeye başlandı. Hayvanlar çaya inanılmaz ilgi gösterdi. Daha sonra pet şişelere konulan ılık ve şekersiz demleme çaylar her gün saat 17.00 civarında hayvanlara verilmeye başlandı. Çaylar verilirken hayvanların çıkarttıkları sevinç çığlıkları görülmeye değer. Çay içen şempanzeleri görmek isteyenlerin sayısı da hemen arttı."