Çekme Karavan Modelleri ve Fiyatları

Kendi başına hareket etmeyip, bir motorlu taşıta ihtiyaç duyan, aracın arkasına belli standartlarda taktırılan çeki demirine bağlanan, için de yaşam alanının olduğu bir çeşit karavan türüne çekme karavan diyoruz. Her boy, ebat ve ağırlıkta bulunabilecek bir çeşittir. Bizim ihtiyacımız ne yönde ve kaç kişiyiz, buna göre boyutunu tercih edebiliriz.

Çekme Karavan Modelleri ve Fiyatları
07 Nisan 2021 Çarşamba 15:43 tarihinde eklendi, 1.179 kez okundu.

Kendi başına hareket etmeyip, bir motorlu taşıta ihtiyaç duyan, aracın arkasına belli standartlarda taktırılan çeki demirine bağlanan, için de yaşam alanının olduğu bir çeşit karavan türüne çekme karavan diyoruz. Her boy, ebat ve ağırlıkta bulunabilecek bir çeşittir. Bizim ihtiyacımız ne yönde ve kaç kişiyiz, buna göre boyutunu tercih edebiliriz. İçerisinde genel olarak, ufak bir mutfak, duş, lavabo oturma ünitesi ve yatak bulunur. Bu üniteler ve bölümler ihtiyacımıza göre çeşitlenmiş ve daha büyük boyutta üniteler şeklinde de tercihe göre sunulmaktadır. Tuvalet kullanımı için, atık su depoları veya kimyasal kaset tipi tuvaletleri bulunabilmektedir. Elektrik ve su ihtiyaçlarımız için akü veya jeneratör gibi enerji kaynakları ve su depoları, çekme karavan tipi karavanların büyük çoğunluğunda standart olarak bulunmaktadır. Son dönemlerde, her türden karavanlara, güneş enerjisi panelleri gibi çevreci enerji sistemleri de dahil edilmektedir. Diğer karavan ve kamyonet üst yapı türleriyle birlikte çekme karavan da adeta iş gezisinde, tatilde, kampta kısacası her yerde evimiz olmakta ve ev rahatlığı yaşatmaktadır.
 

Çekme Karavan Ne İşe Yarar?
 

Her karavan türü gibi çekme karavan da bize her bölgedeki açık alanlarda kapalı bir yaşam alanı sunar. Kimileri özellikle AB ülkeleri ve ABD de yer yer nadir de olsa ülkemizde, sürekli ikamet edilen konut olarak kullanmaktadır. Kimileri tatil veya kamp amaçlı sezonluk veya belli bir süreli kullanım için tercih etmektedir. Bazılarımızda iş amaçlı olarak kullanmaktadır. Örneğin film setlerinde giyinme-soyunma, makyaj odaları ve set ekibi için dinlenme alanı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Nadirde olsa iş gezilerinde de her yerde konaklama sağlamasının avantajlarından yararlanılmaktadır.
 

Tatil için ideal olması, bizi tek bir otele veya tatil köyüne hapsetmemesi, her bölgede, güzel koylarda, güzel manzaralı yerlerde, yaylalarda ve ormanlık alanlarda konaklama imkânı sağlamasından ileri gelmektedir. Konaklama koşulları otellerden daha uygun fiyatlara gelmesi ve çok daha sakin bir tatil geçirmeye imkân tanıması, çekme karavan veya diğer karavan türlerini tercih edilebilir kılmaktadır. Özellikle doğa tatili sevenlere, doğada vakit geçirmek isteyenlere doğa ile iç içe ve çadıra göre daha güvenli ve konforlu konaklama imkânı sunmaktadır.
 

Kamp için, konforlu ve güvenli bir alternatif olarak, diğer karavan türleriyle olduğu gibi çekme karavan da tercih edilmektedir. Çadır gibi güvensiz olmamakla birlikte bungalov türü ağaç evler gibi bir yere hapis etmemektedir.  Pek çok bölge de kamp için yaşam alanı sunmaktadır. Tabiatta olmanın güzelliğini konfor ve güvenlikle daha keyifli hale dönüştürmektedir.
 

İkamet edilen mesken olarak kullanımı ülkemizde yaygın olmamakla birlikte, nadirde olsa yapılmaktadır. Esas olarak ABD ve Avrupa’da bu tür kullanımın daha yoğun olduğu bilinmektedir. Bu bahsettiğimiz ülkelerde sadece moto karavan, çekme karavan ve benzeri araçlardan oluşan kasabalar veya mahalle tipi bölgelerin dahi olduğu araştırma dahilinde görülecektir. Taşınmanın kolay olduğu ve yaşam alanları konusunda bir özgürlük sunan karavan, her geçen gün daha da tercih edilebilir olmaktadır. Ülkemizde henüz bir oturmuş karavanda yaşam kültürü olmasa da ülkemizde de her geçen gün, karavanda yaşama alternatifine yönelme artmaktadır.


 

Çekme Karavan Nasıl Kullanılır?
 

Adından da anlaşılacağı üzere, kendi başına bir motokaravan gibi hareket etmeyip, bir motorlu araca ihtiyaç duyan bir mesken gibi kullanılabilen, taşıttır. Yani kullanım için öncelikle bir motorlu taşıta (otomobil, arazi aracı ve ticari tipi araçlar) ihtiyacımız vardır. Bunun dışında aracın ruhsatına işli bir çeki demiri eklentisi olması gerekir. Bu çeki demiri de ruhsata işlenebilir olan CE sertifikalı bir çeki demiri olmalıdır. Çekme karavanların motokaravanlar gibi muayene ÖTV gibi problemleri olmamaktadır. Ancak 750 kg üzeri karavanlar, B sınıfı sürücü belgeleriyle kullanılan araçlar için BE ehliyet sınıfı gerektirmektedir. Bu da basit bir direksiyon sınavıyla mevcut ehliyetimize dahil edilmektedir. 750 kg altı veya kamyonet üst yapısında bulunan tipleri için böyle bir şeye ihtiyaç yoktur. Bu işlemlerin hallolması sonrası, aracımızla çekme karavan ile seyir halindeyken hız yapmamak ve dikkatli kullanmak gerekir. Su deposu bulunduğundan ve belli bir limit dahilinde olan deponun doldurulması için, su doldurma imkanının olduğu yerler tespit edilmelidir. Tuvalet içinde kimyasal tuvaletleri tercih etmek avantajlı olacaktır ve bize kolaylık sağlayacaktır.
 

Crawler Karavan Ticaret Limited Şirketi
 

2017 yılında ülkenin arazi tipi karavan ihtiyacını karşılamak üzere kurulan karavan firması, ülkemizin ilk arazi tipi karavanı üreten firmasıdır. Firma yüzde yüz yerli üretim yapmakta ve geniş ürün yelpazesiyle, arazi tipi çekme karavan, motokaravan, savunma ekipmanları ve araç üstü ekipmanlarıyla bu alanlarda ki ihtiyaca hitap etmektedirler. Araç üstü ekipmanlar olarak, arazili kamyonet üzeri yaşam alanı ünitesi ve otomobil üstü çadır eklentileri gibi ürünleri mevcuttur. Karavan tipinde de araziye uygun Crawler marka çekme karavan ve OTAĞ 600 MAN TGM adlı geniş yaşam alanına sahip motokaravan gibi ürünleri mevcuttur. Savunma sanayisi konusunda ülkemizin ihtiyacına hitap edebilecek ekipman üretimi ve satışı da firmaca gerçekleştirilmektedir. Kocaeli Kartepe’de fabrikaları ve İstanbul Çekmeköy’de Showroomlarıyla üretim ve ticaretini yapan şirket, 4 kıtada ki distribütörleriyle de ülkemizin ihracatına katkı da bulunmaktadırlar. Çevreye duyarlılığı ön plana alan üretim şekliyle de her geçen gün büyümekte olan bir şirkettir.