Çevik Bir çok tartışılan emri kimden aldı?

CHP'li Cezaevi İnceleme Komisyonu'nu cezaevlerindeki ziyaretlerinde Orgeneral Bir çok tartışışan Batı Çalışma Grubu'nun nasıl oluştuğunu açıkladı

Çevik Bir çok tartışılan emri kimden aldı?
20 Ocak 2013 Pazar 11:47 tarihinde eklendi.

 

CHP'li Cezaevi İnceleme Komisyonu'nun cezaevinde ziyaret ettiği emekli Orgeneral Bir çok tartışılan Batı Çalışma Grubu'nun 'yasal' bir oluşum olduğunu ve başbakan emriyle kurulduğunu anlattı.
 
Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir'den oluşan CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu, hafta ortasında Sincan Cezaevi'ne giderek 28 Şubat davasının tutuklu sanıklarıyla görüştü.
 
28 Şubat döneminin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, çok tartışılan Batı Çalışma Grubu'nun 'yasal' bir oluşum olduğunu ve başbakan emriyle kurulduğunu anlattı.
 
Milliyet gazetesinden Meriç Tafolar'ın haberine göre; CHP'li heyetin ziyaretinde 28 Şubat davasının tutuklu sanıkları yaşadıkları sıkıntıları ve dava sürecini anlattı.
 
Dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz, hakkındaki iddialarla ilgili "Ecevit Başbakan'dı. Onu niye devirmek isteyeyim" dedi. Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ise yaşadıklarını şöyle anlattı:
 
BEN SADECE GÖREVİMİ YAPTIM
 
"Genelkurmay'da çalışma grupları kurmak doğaldır. Bölücülük tehdidi gündeme geldiği zaman Güven Çalışma Grubu kuruldu. İç Güvenlik Harekât Dairesi kuruldu. Batı Çalışma Grubu da o dönem görev yaptı. Bize bu emri Başbakanlık veriyor. Bir milletvekili İsmet Sezgin'e BÇG'yi soruyor. Sezgin de yasal bir kuruluş olduğunu söylüyor. MİT'in emniyetin brifingleri var. Bizi yargılıyorlar, onlara bir şey yapılmıyor. Bu soruşturma sadece askere yapılıyor. Görevimi yaptım."
 
ÖCALAN'A NEDEN 42 EKRAN TV VERİLDİ
 
CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu heyeti, PKK hükümlüsü Abdullah Öcalan'a İmralı'da 42 ekran LCD verildiği dönemde, 28 Şubat sanıklarının tamamına 37 ekran televizyon verildiğini açıkladı. CHP'li heyetin Sincan cezaevinde görüştüğü emekli Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'e "Televizyonunuz var mı?" sorusuna, "Var, 37 ekran" yanıtı verdi.