Cezasını ödeyene dava yok

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Toroslar EDAŞ), kaçak elektrik cezasını ödeyenlere dava açılmayacağını bildirildi.

Cezasını ödeyene dava yok
10 Temmuz 2012 Salı 12:48 tarihinde eklendi.

 

Toroslar EDAŞ Müdürü Mahmut Nimet Dalkır, yazılı açıklamasında, kaçak elektrik kullanımı nedeniyle tutanak tutulan, ancak henüz ödemesini yapmamış olanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasıyla ilgili yeni düzenleme yapıldığını belirtti. 
     
5 Temmuz 2012 tarihinden itibaren 6352 Sayılı Kanun ile yapılan değişikliklerle kaçak elektrik kullanımının, karşılıksız yararlanma kapsamına alınarak cezasının 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası olarak kabul edildiğini bildiren Dalkır, şunları kaydetti: 
     
''Kanunla, kaçak elektrik kullanımından dolayı tahakkuk eden borçların soruşturma tamamlanmadan önce ödenmesi halinde kamu davası açılamayacağı, borcun hüküm verilinceye kadar ödenmesi halinde ise verilecek cezanın üçte birine kadar indirileceği hükme bağlanmıştır. Ancak kişi bu hükümden iki defadan fazla yararlanamaz denilmektedir. 
     
Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 5 temmuz 2012 tarihinden önce, kaçak elektrik kullanımı ile ilgili haklarında hırsızlık suçundan dolayı kovuşturma yapılan veya kesinleşmiş olup olmadığına bakılmaksızın hakkında hüküm verilenler, borçlarını 6 ay içinde ödedikleri takdirde ceza verilmeyecek, hüküm verilmiş olanların cezaları da sonuçlarıyla ortadan kalkacaktır.'' 
     
Dalkır, kuruluşlarının görev alanında bulunan Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerindeki müşterilerin, sağlanan bu imkanı iyi değerlendirmeleri için en kısa zamanda ilgili birimlerine müracaat edilmesi gerektiğini bildirdi.