CHP'de ortalık karıştı

CHP Kayseri milletvekili Şevki Kulkuloğlu, partisinin Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ün davranışlarının bardağı taşırdığını öne sürerek partiden ihracını isteyeceğini açıkladı

CHPde ortalık karıştı
15 Ocak 2013 Salı 17:55 tarihinde eklendi.

 

CHP Kayseri milletvekili Şevki Kulkuloğlu, partisinin Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ün davranışlarının bardağı taşırdığını öne sürerek, "Aygün istifa etmelidir. İstifa etmezse, partiden ihracı için bir grup milletvekili arkadaşımla birlikte başvuruda bulunacağım" dedi.
 
CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ün, Paris’te öldürülen 3 PKK’lının ailesine taziye ziyaretinde bulunması ve orada çekilen fotoğrafları twitter hesabından paylaşmasına bir tepki de CHP Kayseri milletvekili Şevki Kulkuloğlu’ndan geldi. Aygün’e önce twitter’den yanıt veren Kulkuloğlu, memleketi Kayseri’de DHA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
"Hüseyin Aygün’ün PKK’lı teröristlere taziye ziyareti ile ilgili twitter’de paylaştığı fotoğraflara tepkimi ben de twitter’de 2 mesajla paylaşarak gösterdim. Ben teröristin hiç birşekilde masum gösterilmesini doğru bulmuyorum. Teröristle empati yapmayı doğru bulmuyorum. Kan alan, can alan, eli kirli, binlerce ailenin yuvasını yıkmış, evladını, kocasını, babasını elinden alan insanları masum göstermesinin siyasetçinin görevi olmadığını düşünüyorum. Bu konuda çekinmeden tepkisi dile getirmeyi, vatan görevi boyun borcu olarak gördüm."
 
’TERÖRİSTLE MÜZAKERE EDİLMEZ’
 
’İmralı Süreci’ diye adlandırılan görüşmelere de karşı olduğunu belirten CHP Kayseri milletvekili Şevki Kulkuloğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: 
 
"Son dönemde İmralı süreci diye dillerine taktıkları ve adını değiştirmeye çalıştıkları süreç, aslında bebek katili, teröristbaşı dediğimiz Abdullah Öcalan’la yapılan, yani eli, yüzü, dile kanlı kişiyle yapılan görüşmelerin İmralı kelimesi arkasına sığınarak düşünce mühendisliğiyle daha masum gösterilmeye Washington, Londra, Bonn gibi karar merkezi olarak algılatmaya çalışıyorlar. Bana göre teröristle müzakere edilemez. Hükümet bu konuda yanlış yapmaktadır. Biz siyasilere düşen önemli görevler vardır. Ama bu görevlerin başında teröristle müzakere gelmemektedir. Buna olan karşı çıkışımı açık yüreklilikle dile getirdim, buna devam edeceğim."
 
’YA SORUMLU DAVRANSIN, YA İSTİFA ETSİN’
 
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün bugüne kadar ki davranışlarıyla bardağı taşırdığını öne süren Kulkuloğlu bu konuda şunları söyledi:
 
"Sayın Aygün’e düşen görev ya sorumlu davranmaktır, ya da CHP’li olmanın sorumluluğunu taşıyamıyorsa sorumlu bir kişi olarak istifa etmelidir. Sorumlu davranıp istifa etmezse ihracını isteyeceğim. Çünkü bardağı taşırmıştır. Sürekli etnik temizlik söylemi içinde Kürtler, Aleviler şimdi Rumlar, bir Cumhuriyet düşmanlığı, Kurtuluş savaşı değerlerine karşı bir düşmanlık içindedir. Bunlar CHP içinde kabul edilemez davranışlardır. Ya sorumlu olmalıdır, ya istifa etmelidir."
 
EMİNE ÜLKER TARHAN'DAN DA TEPKİ
 
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, diğer Grup Başkanvekili arkadaşı Emine Ülker Tarhan ile birlikte TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Paris'te öldürülen Sakine Cansız'ın yakınlarına taziyede bulunan Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'e tepki gösterdi.
 
Hamzaçebi ve Tarhan, PKK'nın üst düzey yöneticisi Sakine Cansız’ın yakınlarına Paris Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nde taziyede bulunması ile Aydın doğumlu Rum Yazar Dido Sotiriyu’nun "Kanlı Topraklar - Benden Selam Söyle Anadolu’ya" adlı romanıyla ilgili 10 Ocak’ta attığı, "Roman, geçen yüzyılın bu yıllarında Ege’de Rumlara yapılan etnik temizliği anlatıyor" Twitter mesajı nedeniyle Aygün’ü "Kılıçdaroğlu’nun sözleri" ile uyardı.
 
Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu’nun Çin’den yaptığı "Siyasette herkesin sorumlu davranması gerekir. Bir partinin milletvekilleri ve üyelerinin partinin ilkelerine özenle uyması lazım. Parti disiplinine uygun davranması lazım" sözlerini hatırlatarak, "Arkadaşımız gereken sorumluluğu gösterecektir. Başbakan da Sayın Aygün ile ilgili konuşup duracağına önce kendi milletvekiline baksın" dedi.

DHA