Çığ içinde 4 saat

Konya’nın Madenli köyünde, avlanmak için gittiği dağda çığ altında kalan, 30 yıllık arkadaşı Hilmi Şengül’ü de bu sırada kaybeden Ali Güler , 7 metrelik bir tünel açarak hayatta kaldığını anlattı.

Çığ içinde 4 saat
25 Ocak 2012 Çarşamba 08:00 tarihinde eklendi, 1.249 kez okundu.

 

Seydişehir’in Madenli Köyü’nden Ali Güler (64) ve Hilmi Şengül (53) adlı iki arkadaş, önceki gün avlanmak için Gidengelmez Dağları’na çıktı. Çığ düşmesi sonucu Hilmi Şengül hayatını kaybederken Ali Güler, kendi imkânlarıyla karın altından kurtulmayı başardı. Güler, başından geçenleri ve ölümden kurtuluşunu şöyle anlattı:
 
MACERA OLSUN
“30 yıllık arkadaşım Hilmi’yle ‘hava almak’ ve ‘macera’ olsun diye ava çıkmaya karar verdik. Yaklaşık 4 saat yürüyerek Gidengelmez Dağları’ndaki konaklayacağımız mağaraya ulaştık. Bu zevk işi. Bizi karda yürümek yormuyor. Odun topladık. Ateş yaktık. Geceyi mağarada geçirdik. Sabah kalktığımızda yağan yoğun kar nedeniyle hareket edemeyeceğimizi anlayıp, o gün de mağarada kalmaya karar verdik.
 
ÇIĞ GELİYOR
Arkadaşım gezintiye çıkmak istedi. Yalnız bırakmamak için eşlik ettim. Meyilli bir yere geldiğimizde sis ile toz bulutu şeklinde bir serpintigeldi. Ne olduğunu ilk önce anlayamadık. Arkadaşıma “Çığ geliyor, kendini güvenli yere at” dedim. Hemen bir toz bulutu geldi. Sonra çığın altında olduğumu anladım.
 
HER YER KARANLIK
Her yer karanlıktı. Karın, nefes almamı engellememesi için elimle ağzımı kapattım. “Ne yapabilirim” diye düşünmeye başladım. Yaradan’a dua ettim. Sonra sol elimle yön bulmaya çalıştım. Hızlı çalışma yapmak için ağzımdaki elimin boşa çıkması lazımdı. Yanımdaki şapkayı başımın arkasından ağzıma gelecek şekilde bağladım. Elimdeki değneğin yardımıyla yön bulmaya çalıştım. Değneği düzgün bir şekilde dürttüm. Çıkardığım karları ise arkama doğru attım ki önümü kapatmasın diye..
 
IŞIK BELİRTİSİ
Yatar vaziyette değnekle 4 saat boyunca kazdım, Değneğin ucu boşluğa çıkıp ufak bir ışık belirtisi görünce kurtulacağıma inandım. Bu sırada hareket etmem kısıtlı olduğu için çizmemi karın altında bıraktım.”
 
'HİLMİ'Yİ ARADIM'
7 metrelik kar tabakasını kazarak kurtulan Ali Güler, arkadaşı Hilmi Şengül’le ilgili şunları söyledi: “Kardan çıkınca hemen arkadaşımı aramaya başladım. Bağırdım, çağırdım ama başarılı olamadım. Mağaraya döndüm. Üzerim yaştı. Yorgun ve bitkindim. Ama arkadaşım karın altındayken rahat edemiyordum. Mağarada arkadaşımın telefonunu buldum. Telefon çekmiyordu. Hemen çeken bir yer buldum ama bu seferde bir türlü tuş kilidini açamadım. Birkaç kilometre uzakta bir tesis vardı. Oraya ulaşmak istedim. Kar ve halsizliğim izin vermedi. Mağaraya tekrar döndüm. Biraz dinlenince ikinci kez yardım istemek için hareket etmek istedim ama yine başarılı olamadım. Sabaha kadar çaresiz bekledim ve ancak o zaman tesislere gidebildim.”
 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri, çığ altında kalan Hilmi Şengül’ün cesedine ulaştı. Şengül, dün ilçe mezarlığındatoprağa verildi