Çılgın karınca alarmı!

Amerika kıtalarında hızla yayılan ‘çılgın karınlacar’, giderek artan bir tehdit haline geliyor. ABD’de birçok işyeri ve haneye giren karıncalar, elektronik cihazları kullanılmaz hale getiriyor.

Çılgın karınca alarmı!
28 Haziran 2013 Cuma 12:32 tarihinde eklendi.
ABD’de böcek ilaçlama şirketlerine gün doğdu. Ülkenin özellikle güney kısımlarında yayılmaya başlayan çılgın karıncalar, ‘Nylanderia fulva’ hızla artarak yerleşim birimlerinde sorun oluşturmaya başladı.
 
Böcek ilaçlama uzmanı Mike Matthews, Texas’ın Austin kentinde yakın zamanda onlarca evde klimayı karıncalardan temizlemek zorunda kaldığını belirtti.
 
NBCNews sitesine konuşan Matthews, ‘karıncaların cihazın içinde çoğaldığını ve kısa devreye neden olduklarını’ ifade etti. The Bug Master şirkerinde çalışan böcek uzmanı, “Elektronik cihazları açtığınız zaman karıncalardan binlercesiyle karşılaşıyorsunuz. Cihazların içini tamamen dolduruyorlar” dedi.
 
ABD’de ilk olarak 2002’de tespit edilen çılgın karıncalar, özellikle Meksika Körfezi’ne bakan Texas ve Florida gibi eyaletlerde çoğaldı. Karıncaların önüne geçilememesinin nedeni, diğer türlere oranla 100 kat daha hızlı çoğalmaları.
 
Texas Üniversitesi’nde araştırmacı olan Edward LeBrun, “Ekosistemdeki düzen birçok farklı karınca türünün farklı görevleri üstlenmesini gerektiriyor. Bir türün bu kadar baskın çıkması olağandışı. Daha da kötüsü, elektronik cihazları işgal etmeleri gibi kötü bir huyları var” dedi.
 
ÇARPILINCA ALARM VERİYORLAR
LiveScience sitesine konuşan LeBrun, ‘çılgın karıncaların yaşadıkları yuva veya delikleri kendilerinin açmadığını, bu yüzden uygun bir yer bulabildikleri her yere sızdıklarını’ belirtti.
 
Çılgın karıncalar, duvarların içine, bodrum katlarına ve tesisat boşluklarına sızmaları yetmiyormuş gibi, cep telefonları, bilgisayar ve çeşitli tüketici elektroniği ürününe giriyor.
 
Karıncaların vücudu, elektronik cihazın içinde bağlantı yerleri arasında iletim görevi görebiliyor ve çarpılarak kısa devreye neden oluyorlar. Bu durum yaşandığında, bir çeşit feromon salgılayarak ‘saldırı altında olduklarını’ duyuruyorlar. Sonuç olarak, cihazlar karınca akınına uğruyor.
 
Böcek ilaçlama uzmanı Matthews, “Bir keresinde Waco kentindeki bir apartman dairesinde 150 klimadan 90 tanesine bulaştılar. Temizlemek 2 ay sürdü” dedi.

NTV