Çin, 3. ay keşif uydusunu gönderiyor

Çin, yerküre dışında yumuşak iniş yapabilen ilk uzay aracı olacak Chang'e-3 adlı ay keşif uydusunu yılın ikinci yarısında fırlatacak.

Çin, 3. ay keşif uydusunu gönderiyor
03 Mart 2013 Pazar 17:30 tarihinde eklendi.

 

Chang'e-3 uydusunun, Apollo planının ardından ayda keşif yapabilen ilk araç olduğunu söyleyen Chang'e-3’ün fırlatılmasından sorumlu Ye Peijian, bu uydunun Ay’a iniş ve Ay’da keşif misyonlarını yerine getireceğini belirtti. Apollo Projesi, NASA tarafından Apollo uzay araçlarıyla gerçekleştirilen insanlı Ay yolculuğu projesinin adı olarak biliniyor.
 
Çin Uluslar arası Radyosu’nun haberine göre, Ye Peijian, Pekin’de bugün yaptığı açıklamada, söz konusu uydunun Ay’a iniş ve keşif ile Ay’da hayatta kalma gibi önemli teknik sorunları çözebileceğini ifade etti.
 
ÇİN’İN NAVİGASYONU DÜNYAYI KAPSAYACAK
 
Çin'in Beidou adlı navigasyon sisteminin 2020 yılından önce yada hemen sonrasında, tüm yerküreyi kapsayacağı açıklandı.
 
Çin radyosunun haberinde, Çin Bilimler Akademisi üyesi ve Çin Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nden Araştırmacı Ye Peichun, Pekin’de basına yaptığı açıklamada, günümüze kadar Çin'in Beidou navigasyon sistemi kapsamında dört deneme uydusu ile 16 resmi uyduyu uzaya gönderdiğini hatırlattı. Ye, 35 uydudan oluşması beklenen Beidou sisteminin, konum belirleme, yönlendirme ve zaman belirleme gibi doğruluk oranı yüksek ve güvenilir hizmetleri bütün dünyaya sunmayı hedeflendiğini anlattı. Çinli uzman, sistemin şu an Çin'de ulaştırma, meteoroloji, balıkçılık, ormancılık, telekomünikasyon ve su işleri gibi alanlarında hizmet verdiğini kaydederek, sistemin ayrıca ekonomik ve sosyal katkılar oluşturduğunun da altını çizdi.

CİHAN