Çin ile Tacikistan stratejik ortak oldu

Çin, Tacikistan ile ilişkilerini stratejik seviyeye çıkardı. İki ülke arasında stratejik ortaklık anlaşması imzalandı.

20 Mayıs 2013 Pazartesi 16:15 tarihinde eklendi.

Çin, Tacikistan ile ilişkilerini stratejik seviyeye çıkardı. İki ülke arasında stratejik ortaklık anlaşması imzalandı.

Tacik basınında yer alan habere göre, Tayland ve Çin’i kapsayan Uzakdoğu turunun ikinci durağı olan Pekin’i ziyaret eden Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü. İlk defa bir araya gelen iki lider, ortaklık anlaşmasına imza attı. Çin lideri Jinping, Tacikistan ile imzaladıkları stratejik işbirliği mutabakatının pek çok alandaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Rahman da Çin ile stratejik ortak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydederek, Duşanbe-Pekin hattındaki işbirliğinin daha da güçleneceğini söyledi. Rahman, stratejik işbirliğinin güçlendirilmesi için 2014-2019 yılları arasında işbirliği eylem planının hazırlanmasını teklif etti.

Rahman ile Jinping’in, Duşanbe ile Pekin arasında direk uçak seferlerin başlatılması konusunda da anlaştıkları kaydedildi. Ayrıca, iki ülke arasında ekonomik işbirliğine ivme katacak 8 anlaşma imzalandı. Çin, Tacikistan’a 200 milyon yuan (32.2 milyon dolar) karşılıksız para yardımında bulundu.


CİHAN