Çin’den Gezi Parkı yorumu

Çin, Türkiye’de devam eden Gezi Parkı protestoları ile ilgili açıklama yaptı

Çinden Gezi Parkı yorumu
07 Haziran 2013 Cuma 12:11 tarihinde eklendi.

Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında, gazetecilerin sorusu üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Hong Lei, yorum yapmayacaklarını söyledi. Hong, cevabında, ‘’O durum Türkiye’nin iç meselesidir. Yorum yapmıyoruz. Türkiye’nin siyasi ve sosyal istikrarı sürdürmesini ümit ediyoruz.’’ dedi.

ÇİN MEDYASI OLAYLARI BÖYLE GÖRDÜ

Çin medyası, Gezi Parkı protestolarına başından beri itidalli yaklaşmaya devam ediyor. Televizyon ve gazete haberlerinde olaylar yorumsuz bir şekilde kısa kısa veriliyor. Çin’in sosyal medyasında da olaylara yer verilirken, burada da yorumlardan kaçınılıyor. Haberlerde gösterilere kimlerin katıldığı, yaralı ve gözaltı sayısı, protestocuların istekleri ve gösterilerin bitmesi için alınan önlemler ile tansiyonu düşürmeye yönelik adımlar ve açıklamalar yer aldı.

Çin medyasında yazıdan çok fotoğraflara yer verildi. Çin’in devlet televizyonu CCTV’nin haber kanalında da olaylar aralıklarla haber şeklinde yorumsuz verildi. Son olarak ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurda dönmesiyle birlikte nasıl bir yol izleyeceğinin de merak konusu olduğu ifade edildi.


CİHAN