CNC İşlemede Hangi Metal Malzemeler Kullanılır?

CNC işleme, düşük tolerans ve yüksek dayanım özelliklerine sahip üç boyutlu metal parçalar yapmak için ideal bir üretim teknolojisidir.

CNC İşlemede Hangi Metal Malzemeler Kullanılır?
04 Ekim 2022 Salı 09:45 tarihinde eklendi.

CNC işleme, düşük tolerans ve yüksek dayanım özelliklerine sahip üç boyutlu metal parçalar yapmak için ideal bir üretim teknolojisidir.

 

Talaşlı imalatta kullanılan metal malzemeler, prototiplemeden mühendislik modellerine ve son kullanım parçalarına kadar çeşitli ihtiyaçlar için kullanılabilir. Projenizin doğasına bağlı olarak yüksek korozyon direnci, termal dayanım, mukavemet gibi mekanik & kimyasal özellikler gösteren CNC işleme metalleri, özel parçalarınız için en iyi malzeme olabilir.

 

Bu malzeme çeşitliliğini ve malzeme özelliklerini sizin için derledik:

 

 

Alüminyum

 

Alüminyumu öne çıkaran özellikleri hafif yapısı, uygun maliyeti, kolay işlenebilir olması ve korozyon direncidir. Tüm bu özellikleri alüminyum alaşımlarını çok çeşitli uygulamalar için ideal ve hızlı üretilebilir bir malzeme haline getirmektedir.

 

Alüminyum alaşımları çok iyi bir mukavemet-ağırlık oranına sahiptir. Bu özelliğiyle alüminyum malzemeler, bir dizi endüstride geniş bir uygulama alanına sahiptir. Örneğin Alüminyum 6061, mükemmel işlenebilirlik ve düşük maliyet sağlarken Alüminyum 7075 yüksek mukavemet ve dayanım özellikleri gösterir. Bu alaşımlar genellikle otomotiv ve havacılık endüstrilerinde çok sık kullanılır.

 

 

Çelik

 

CNC işleme uygulamalarında en yaygın kullanılan metal malzemelerden biri olan çelik, inşaattan otomotive kadar tüm büyük endüstrilerde kullanılır. Çelik türleri; demir, karbon ve çeşitli miktarlarda başka elementler içerebilen alaşımlardır. Çoğu çelik alaşımı iyi mekanik özelliklere ve işlenebilirliğe sahiptir.

 

Çelik malzemeler, işlenmesi ve kaynaklanması kolay olduğu için maliyet ve işlevsellik açısından iyi performans gösterirler. Dikkat edilmesi gereken özelliği ise hassas korozyon direncidir. Zamanla oksitlenen yüzeyi birtakım ardıl işlemlere ihtiyaç duyabilir.

 

 

 

Paslanmaz Çelik

 

Paslanmaz çelik; medikal, enerji, havacılık ve daha birçok endüstri için çok kritik fonksiyonlara sahip olan bir metaldir. Darbe mukavemeti, mükemmel termal ve korozyon direnci bu fonksiyonlardan bazılarıdır. Alüminyum kadar olmasa da yüksek işlenebilirlik özelliğine sahiptir. Paslanmaz çeliğin yaygın olarak kullanıldığı uygulamalara mutfak gereçleri, ev aletleri, cıvatalar, dişliler, bağlantı parçaları, boru ve şaftlar örnek verilebilir.

 

 

 

 

 

 

Bakır

 

Bakır malzemeler, talaşlı imalat uygulamalarında yüksek elektriksel ve termal iletkenliği nedeniyle elektronik, otomotiv, medikal ve havacılık endüstrilerinde sıklıkla kullanılır. Korozyon direnci yüksektir ve doğası gereği antimikrobiyaldir.

 

 

 

 

 

Pirinç

 

Pirinç, bakır ve çinkodan oluşan bir alaşım metaldir. İyi işlenebilirliğe sahip pirinç malzemeler yüksek ham madde maliyetlerine sahip olsa bile hurda olarak bile değerini koruyabilen bir metaldir. Orta derecede sertlik ve yüksek dayanım özellikleri pirinç alaşımlarını elektronik, tıbbi ve otomotiv uygulamaları için iyi bir seçim haline getirir.

 

 

 

Titanyum

Titanyum korozyon direncinden yüksek termal dayanıma, ideal güç-ağırlık oranından bio uyumluluğa kadar birçok kritik özelliğe sahiptir. Tüm bu fonksiyonları ve zor işlenebilirliği, titanyumu en pahalı metal malzemelerden biri yapmaktadır. Aynı zamanda bu benzersiz özellik yelpazesi, onu tıp, enerji, kimyasal işleme ve havacılık endüstrilerinin karşılaştığı birçok mühendislik zorluğu için ideal bir seçim haline getirmektedir.

 

CNC işleme malzemeleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için https://www.tridi.co/ adresini ziyaret edebilirsiniz.