Çocuk Ortodontisi Nedir? Neden Yapılır?

Çocukların ileri yaşlarında ağız ve diş problemi yaşamamaları için ortodontik tedavi uygulanabilmektedir. Bu ortodontik tedavi süreci küçük yaşta uygulandığında ise çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir ve tedavi süresi de kısalabilmektedir.

Çocuk Ortodontisi Nedir? Neden Yapılır?
25 Haziran 2021 Cuma 15:55 tarihinde eklendi.

Çocukların ileri yaşlarında ağız ve diş problemi yaşamamaları için ortodontik tedavi uygulanabilmektedir. Bu ortodontik tedavi süreci küçük yaşta uygulandığında ise çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir ve tedavi süresi de kısalabilmektedir. Çocuk ortodonti tedavisi sayesinde ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek problemlerin önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Çocuklarda ilk ortodontik muayene ilk dişlerin çıkmasından itibaren düzenli bir şekilde yapılmalı ve diş fırçalama gibi alışkanlıklar ebeveynler tarafından çocuğa kazandırılmalıdır. Ağız ve diş sağlığı konusunda çocuk erken yaşta eğitilmelidir. Eğer süt dişlerinde bir problem gözlenir ise erken yaşta tedaviye başlanması iyi sonuçlar almak için çok önemlidir. Parmak emme, ağız solunumu, uzun süreli emzik kullanımı, bebek yutkunmasının devamlılığı gibi alışkanlıklar yakınen uzman ortodontistler tarafından takip altına alınmalıdır. Anne ve baba ise çocuğun ağız ve diş sağlığını yakından takip etmeli, bu konuda bilinçlenmeli ve bir problem tespit edilmesi durumunda uzman yardımı alınmalıdır.

 

Çocuk Ortodontisi Neden Yapılır?

        
Çocuk ortodontisi genel olarak çocukların çene ve dişlerindeki şekil problemlerinin giderilmesi için tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Çocuklarda dişlerin çok önde veya arkada olması, dişlerin birbirini örtmeyecek şekilde konumlanması, ağız açık uyuma, dişlerde çok aralık bulunması veya çok sıkışık yerleşmiş dişler, sol veya sağ taraftaki dişlerin eşzamanlı bir şekilde sürmemesi, parmak emme alışkanlığı, biberon - emzik alışkanlığı, alt ve üst çenedeki eşitsizlikler çocuk ortodonti tedavisi gerektiren problemler olarak karşımıza çıkar. Ortodontide tedavi süresi dişlerde meydana gelen soruna bakılarak ortodontist tarafından belirlenir. Şekil bozukluğuna ve şiddete göre tedavi süresi oldukça değişiklik gösterebilmektedir. Basit olarak nitelendirilebilecek bazı diş problemleri tüm dişlenmenin biteceği 12 yaşına kadar ötelenebilmektedir.

           
Ortodontik tedavilerde genellikle apareyler kullanılır, eğer ağız açık uyuma gibi problemler gözlenirse çeşitli dil egzersizleri ve kulak burun boğaz uzmanı desteği ile bu şikayet ortadan kalkabilir. Zaman zaman ortodonti tedavilerinde damaklık gibi yardımcı aparatlar da kullanılabilmektedir.

           
Daha detaylı uzman görüşü için Nisbetiyedent.com’u ziyaret edebilir, diş hekimleri ve ortodonti uzmanlarından randevu alabilirsiniz!