Çocuklar için günde iki bardak süt

Ebeveynlerin doktorlara en çok sorduğu ''Çocuklarıma ne kadar süt içirmeliyim'' sorusu, ''Günde iki bardak'' olarak yanıtlandı.

Çocuklar için günde iki bardak süt
18 Aralık 2012 Salı 11:50 tarihinde eklendi.

 

Kanada'daki St. Michael Hastanesi'nden Dr. Jonathon Maguire ve ekibi, inek sütündeki D vitamini ve demirin etkisini 2-5 yaşındaki 1300'den fazla çocuğun katılımıyla araştırdı. 
     
Ebeveynler genellikle çocuklarının ne kadar süt içtiğini bildirirken bilim adamları, çocukların kan tahlilinden D vitamini ve demir seviyesini belirledi. 
     
Maguire, günde 2 bardak sütün çocukların yeterli oranda D vitamini almasını ve demir depolarının normal düzeyde kalmasını sağladığını gördü. 
     
Bilim adamları, günde 2 bardaktan fazla süt içen çocukların ise D vitamini oranının yükseldiğini, ancak demir depolarının azaldığını belirledi. 
     
Araştırmada ayrıca, koyu deri pigmentasyonuna sahip çocukları için güneşin az göründüğü kış aylarında 2 bardak sütün yeterli D vitamini almaları için yeterli olmayabileceği, bu nedenle bu çocukların daha fazla süt içip demir depolarını boşaltmak yerine takviye D vitamini almaları önerisinde bulunuldu. 
     
Araştırma ''Pediatrics'' dergisinde yayımlandı.