Çocuklara ödülle sebze yedirin

Okul öncesi dönemde havuç ve kereviz gibi sebzelere burun kıvıran çocukları, bu sebzelerin tatlarına bakmaları için çıkartma gibi küçük şeylerle ödüllendirmenin işe yarayabileceği bildirildi.

Çocuklara ödülle sebze yedirin
14 Aralık 2011 Çarşamba 10:38 tarihinde eklendi, 2.757 kez okundu.

 

İngiltere'de yapılan ve sonuçları "American Journal of Clinical Nutrition" dergisinde yayımlanan araştırma, çocukları sebzeleri yemeleri için ödüllendirme konusunda daha önce yapılan ve ödüllerin geri tepebileceğine ve çocukların zaten sevdikleri yiyeceklere ilgilerini kaybedebileceklerine ilişkin araştırmaların aksini savunuyor. 
     
Araştırma, ebeveynlerin 3-4 yaşlarındaki çocuklarını, her seferinde sevmedikleri sebzeden küçük bir parça tatmaları halinde çıkartmayla ödüllendirmeleri durumunda, bunun, çocukların davranışlarını gitgide değiştirdiğini gösterdi. 
     
Birkaç hafta sonra yapıştırmayla ödüllendirilen çocukların, sebzelere daha iyi tepkiler verdikleri gözlendi, örneğin daha önce çocuklar tarafından "iğrenç ve fena değil" arasında değerlendirilen sebzelerin, "fena değil ile lezzetli" arasına yerleştiği belirlendi. 
     
Yine ödüllendirilen çocukların laboratuvarda yapılan lezzet testlerinde, havuç, kereviz, salatalık, kırmızı biber, lahana ve bezelye gibi sebzelerden daha çok yemeye istekli olduğu görüldü. 
     
Araştırma çerçevesinde 173 aile üç gruba ayrıldı, ilk gruptaki ebeveynler, çocukları sevmedikleri sebzeden her küçük parça tattığında onları çıkartmayla ödüllendirdi. İkinci gruptaki ebeveynler ise çocuklarını sözlü biçimde takdir etti, üçüncü grup ise hiçbir taktiği kullanmayan kontrol grubu oldu. 
     
İlk gruptaki ebeveynlerin, çocuklarına "hedef" sebzeden 12 gün boyunca tatmalarını önerdiği, 12 günün sonunda yapıştırmayla ödüllendirilen çocukların laboratuvarda yedikleri sebze miktarının ortalama olarak 5 gramdan yaklaşık 10 grama yükseldiği bildirildi. 
     
Bu gruptaki çocukların, 3 ay sonra da daha önce sevmedikleri sebzeden yemeye hala daha istekleri oldukları gözlendi.