Dev derbi ertelenecek mi?

Galatasaray-Fenerbahçe 7 Aralık Çarşamba günü saat 20.00'de karşılaşacak. Ancak aynı gün Trabzonspor-Lille ile oynayacak. Bu durumda UEFA kurallarına göre derbinin ya saati ya da günü mecburen değişecek

Dev derbi ertelenecek mi?
01 Kasım 2011 Salı 10:42 tarihinde eklendi.

 

Türkiye Futbol Federasyonu, 27 Ekim Perşembe günü Spor Toto Süper Lig’de sezonun ilk yarısının sonuna kadar olan haftalık maç programlarını ve başlama saatlerini açıkladı.
 
Ancak, 14. hafta 7 Aralık Çarşamba günü oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin, Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi’nde Fransız ekibi Lille ile deplasmanda yapacağı karşılaşmayla aynı güne konması bordo mavililerin isyan etmesine neden oldu.
 
TRABZONSPOR'UN LİG MAÇI ERTELENDİ
 
TFF, mecburen Trabzon’un 14. haftadaki G.Birliği ile yapacağı lig karşılaşmasını da bordo-mavililerin aynı gün Devler Ligi sınavı olduğu için 14 Aralık Çarşamba gününe erteledi.
 
TFF’nin, UEFA’nın “Lig ve kupa maçları, Şampiyonlar Ligi karşılaşmalarından en az bir saat önce bitmiş olacak” kuralını bile bile hiçe sayıp Galatasaray-Fenerbahçe derbisini saat 20.00’ye koyması ise herkesi şaşırttı.
 
Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, TFF’nin programı belirlerken işin içinden çıkamadığını belirterek, “Aynı gün Fenerbahçe ya da Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi maçı olsaydı, o gün ligde derbi maçı olur muydu?
 
Bence olmazdı. Bizim Lille ile yapacağımız karşılaşma, aynı zamanda Türkiye’nin de maçı. Benim maçım neden gölgede bırakılıyor? TFF’nin bu durumu düzelteceğini umuyorum. Hatta ummakla da kalmıyorum, düzeltilmesini istiyorum” dedi.
 
KURALLAR NE DİYOR?
 
Şimdi TFF’nin önünde iki seçenek var. Ya derbinin 20.00 olarak açıklanan başlama saatini UEFA kuralları gereği en geç 19.00’a çekecekler.
 
Ya da bu evlere şenlik maç programını değiştirip, Galatasaray-Fenerbahçe derbisini 7 Aralık Çarşamba gününden bir gün önce veya bir gün sonraya alıp yine belirledikleri bir saatte oynatacaklar.