'Devlet önce özür dilesin'

Ramazan Bayramı nedeniyle Şırnak ve ilçelerinde ziyaretler gerçekleştiren BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, İdil İlçesi’nde halk ve partililerle bayramlaştıktan sonra Sırtköy Beldesi’ne geçti.

Devlet önce özür dilesin
08 Ağustos 2013 Perşembe 13:29 tarihinde eklendi.
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Kürtler’in 1990’lı yıllarda büyük zülum gördüğünü, binlerce köyün yakılıp, boşaltıldığını ve binlerce faili meçhul cinayet işlendiğini söyleyerek, "Maalesef bunun adalet önünde hesaplaşması yapılmadı. Birileri kendi hesabını görmüş olabilir ama bu halkın hesabı açıktır. Helaleşmenin bir ön adımı olarak devletten 90’lı yılların katliamları için asit kuyuları için bir devlet özrünün zamanı geldiğini düşünüyoruz" dedi.
 
Ramazan Bayramı nedeniyle Şırnak ve ilçelerinde ziyaretler gerçekleştiren BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, İdil İlçesi’nde halk ve partililerle bayramlaştıktan sonra Sırtköy Beldesi’ne geçti. Burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Hasip Kaplan, bu topraklarda Yezidililerle, Süryanilerle Müslümanlarla hep beraber bayramı kutladıklarını ifade ederek, "Rojava’daki halkımızın eşitlik ve özgürlük devrimini buradan selamlıyoruz. Orada Esad rejiminden daha zalim bir şekilde Kürt halkına saldırıp haklarını, kimliklerini inkar eden ve İslam adına bunu yaptığını zanneden ama en büyük düşmanlığı İslam dinine yapanlara buradan uyarıda bulunuyoruz; İslam bu değildir, zulümden vazgeçin. Bu topraklar kadim topraklardır. Bu topraklarda herkes kendi dillerini, dinlerini yaşayacaklardır. Mezopatamya ve Ortadoğu'da yeni bir tarih yaratılıyor. 21. Yüzyıl’ın hukuku yazılıyor. Ortadoğu’da statüsüz yaşayan 40 milyon Kürt halkının statüsü şekilleniyor. 24 Ağustos’ta Hevler de ulusal kongre toplanacak. Kürt halkının kaderinin ve stratejisinin çizileceği bu büyük ulusal kongreyi buradan selamlıyoruz" dedi.
 
BDP’li Kaplan, Ergenekon davasında çıkan kararları da değerlendirirken, Kürtler’in 1990’lı yıllarda büyük zülum gördüğünü, acılar yaşadığını, binlerce köyün yakılıp yıkıldığını, binlerce faili meçhul cinayet işlendiğini söyledi. Bunun adalet önünde hesaplaşmasının yapılmadığını savunan BDP’li Hasip Kaplan, şöyle konuştu:
 
"Birileri kendi hesabını görmüş olabilir ama bu halkın hesabı açıktır. Ancak, biz adalet ve gerçeklerle yüzleşilmesini istiyoruz. Açıkça ifade edeyim ki; halkımız intikam peşinde değildir. Helalleşmenin hukukunu adil bir şekilde yaratmak istiyor. Buradan helaleşmenin bir ön adımı olarak devletten 90’lı yılların katliamları için asit kuyuları için bir devlet özrünün zamanı geldiğini düşünüyoruz. Bu sürecedede katkı sağlayacaktır. Gözümüz demokrasi paketinde, yeni asayasa paketinde, zindanlarda ve dağlardadır. Barış içinde demokratik siyasetin tüm kanallarının açılacağı bir Türkiye özlemiyle herkesin bayramını kutluyoruz."

DHA