Diri diri çarmıha gerildiler

Dünyanın dört bir yanından binlerce Hristiyan, İyi Cuma veya Kutsal Cuma olarak adlandırılan günü kutladı.

Diri diri çarmıha gerildiler
30 Mart 2013 Cumartesi 10:03 tarihinde eklendi, 1.026 kez okundu.

 

Filipinler ve Hindistan'da Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinin provaları ürkütücü görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Filipinlerde, Katolik Kilisesi'nin onayını alan bazı kişiler, Hz. İsa'nın çarmıha gerilişini 9. kez canlandırdı.

Bu kişilerin çivilerle ellerinden ve ayaklarından çarmıhlara çivilenmeleri ürkütücü görüntülere yol açtı.

Düzenlenen resmi töreni, binlerce kişi meraklı ve dehşet dolu bakışlarla izledi. Hindistan'da da kiliseden onay alan bazı kişiler, Hz. İsa'nın çektiği çileyi hissetmek, günahlarından arınmak ve İsa'ya teşekkürlerini sunmak için kendilerini çarmıha gerdirdi.

Hıristiyan inancında Kutsal Cuma'nın Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği gün olduğuna inanılıyor. Güney Amerika'daki ülkelerin çoğunda Kutsal Cuma resmi tatilken, ABD'de ulusal tatil değil ama bazı eyaletlerde resmi tatil.. Filipinler ve bazı Güney Amerika ülkelerindeki bazı Hıristiyan tarikatları, Kutsal Cumad'da, H.z İsa'nın çilesine ortak olma inancıyla, vücutlarına eziyet eden ayinler gerçekleştiriyor. Cumartesi gecesine kadar yasta kalacak Hıristiyanlar Cumartesi gece yarısı ayinlerinde yakacakları mumlarla, "Hz İsa'nın dirilerek yeniden göğe yükselişini" kutlamaya başlayacak.

DHA