Diş Protezi

Yeni nesil protezler, diş kaybı nedeniyle ağızda kaybedilen fonksiyonların yerine getirilmesi için kullanılan yöntemdir. Günlük hayatın vazgeçilmezi olan periodontal hastalık, estetiği ve sağlığı olumsuz etkileyen bir faktördür. Dişler; sindirim sisteminde sindirimin başladığı ilk yerdir ve güzellik, belagat ve özgüvenin bir parçası olarak yaşam boyunca her zaman önemlidir.

Diş Protezi
31 Ekim 2022 Pazartesi 16:45 tarihinde eklendi, 1.031 kez okundu.

Yeni nesil protezler, diş kaybı nedeniyle ağızda kaybedilen fonksiyonların yerine getirilmesi için kullanılan yöntemdir. Günlük hayatın vazgeçilmezi olan periodontal hastalık, estetiği ve sağlığı olumsuz etkileyen bir faktördür. Dişler; sindirim sisteminde sindirimin başladığı ilk yerdir ve güzellik, belagat ve özgüvenin bir parçası olarak yaşam boyunca her zaman önemlidir. 
 

Diş protezi uzmanı Dr. Beste IŞIL’a  göre diş ve periodontal hastalık çağımızın en yaygın sorunlarından biridir. Vücutta vitamin eksikliği ve kötü hijyen gibi nedenler diş ve periodontal hastalık gelişiminde etkendir. Kaybedilen dişlerin yerine geçen protezler, insan yaşamının olumsuz yönlerini olumlu yönlere çevirir. Diş sağlığı açısından yaşam kalitelerini yükseltmek isteyen kişiler diş hekimlerinin yoluna gitmektedir. 


 

Yeni Nesil Protezler Takılmadan Önce Yapılan İşlemler

Kısacası yeni nesil protezler, gerçek dişlere çok yakın görünen ve hissettiren ve eski tarz protezlerin yerine kullanılan diş implantlarıdır. Yüksek maliyetine rağmen özellikle estetik bir görünüm isteyen hastalar tarafından rağbet görmektedir. İnsan dişlerine yakınlığı ve doğal görünümü nedeniyle en çok aranan protez modelidir. Hasta muayene edilir, dişlerin ve çenenin yapısı incelenir ve yüksek hassasiyetle ölçülür. Ardından yeni nesil protezler seçilir. İnsan dişine en yakın diş implantı, gelişmiş ağız ve diş prosedürleri kullanılarak hastanın ağzına yerleştirilir. Bundan sonra kontrol devam edecektir.
 

Yeni Nesil Protez Çeşitleri

Sabit ve mobil olarak ikiye ayrılır. Tedaviye başlamadan önce diş hekimi ve hasta ne tür protez diş yapılacağına karar verir. Protez taktığınızda dişlerinize hava vererek doğayı iletir. Kişi sürekli hareket eden veya ağızda çıkan, hoş olmayan bir his veren protez  istemez. Bu, ağız sağlığı ve estetik tutum için en önemli konulardan biri olarak kabul edilir. Çünkü diş sağlığı, insanları birçok yönden psikolojik olarak etkileyen hastalıkların başında gelmektedir. Bu nedenle en önemli detay kullanılacak protez diş için en doğal seçimi yapmaktır.
 

Sabit Protez Dişler 

Zirkonyum protez dişler hastanın kendi dişlerinden yapılır ve aşamalı olarak ilerler. İşlem, tedavi edilecek mevcut dişin boyutunun küçültülmesi, doğru bir şekilde ölçülmesi ve hangi rengin kullanılacağına karar verilmesi ile başlar. Dayanıklılık açısından diğerlerine göre daha dayanıklı ve renk uyumu açısından gerçek dişe en yakın olan zirkonyum hasta tercihidir. Protezi takmadan önce hastanın test çekimini yapın. Bu çekim doku-diş temasını ve  renk uyumluluğunu kontrol eder. Son aşama olarak hastanın onayı ile protez dişe takılır ve tanımlanan dişin bakımı hakkında hasta detaylı olarak bilgilendirilir. Yeni nesil hareketli bölümlü protez Ağızda var olan dişlerin yardımı ve desteği ile yapılır. Hastalar kolayca protezlerini çıkarıp takabilirler. Protez takılabilen ağız yapıları için kullanılır.
 

Hareketli Protez Türleri

Akrilik protez: Hammaddesi akriliktir. Maliyeti makul olmakla birlikte kırılgandır ve gözenekli ve hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle düzenli kontrollerden geçmek gerekir.
 

Naylon Protez: Alerjik reaksiyonlara neden olmayan bu protez damaksız ve naylondan yapılmıştır. 
 

Sıkı Protez: Metal bir kemer üzerine inşa edilen bu protez, akrilik veya naylon protezlere göre daha dayanıklı ve güvenilirdir. İçindeki metale rağmen hafif kalıyor. Uyurken protezi çıkarmaya gerek yoktur. 
 

Teleskopik protez: En pahalı ve güvenilir, ancak değişmeyen sözlükler, çiğneme ve parçalanma yük dengeleme gibi birçok faydası olduğunu doktor vurgulamıştır.