Doğumdan 2 saat sonra kalp krizi geçirdi

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde hastanede sezaryenle bir erkek bebek dünyaya getirdikten iki saat sonra kalp krizi geçiren 24 yaşındaki Kübra Dikbaş, doktorların zamanında müdahalesiyle yaşama döndürüldü.

Doğumdan 2 saat sonra kalp krizi geçirdi
19 Temmuz 2013 Cuma 20:21 tarihinde eklendi.
Doktorlar, doğumun hastanede olmasının annenin hayatını kurtardığını söyledi.
 
Söke'de oturan 39 haftalık hamile Kübra Dikbaş, dün (Çarşamba) akşam Universal Kuşadası Hastanesi'nde, sezaryenle 3 kilo 350 gram ağırlığında bir erkek Bebek dünyaya getirdi. 'Aras Sencer' adını verdiği bebeğini kucağına aldıktan iki saat sonra anne Dikbaş, aniden fenalaştı.

Kalp krizi geçirdiği belirlenen Dikbaş'a ilk müdahaleyi Acil Servis'te görevli doktor Ayfer Oklay Bozkaya, yaptı. Ardından kardiyoloji ve kadın doğum uzmanı doktorlar hastaneye çağrıldı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aydın Çeliker, Dikbaş'ın kalbe giden damarlarından birinin tıkalı olduğunu belirledi. Hemen anjiyo yapılarak Dikbaş'ın tıkanan damarı açıldı.
 
Uzman Dr. Çeliker, "Hastamız, 'ön duvar enfarktüsü' denen bir rahatsızlık geçirdi. Bu yaşta çok nadir görülen bir durumdur. Gebeliğin sağlıklı geçirildiği bir durumda önceden fark edilecek bir durum değildir. Eğer bu durum normal doğum ya da taburcu olduktan sonra hastane dışında bir yerde yaşansaydı, hastamızı büyük ihtimalle kaybederdik.

Hastanede olması, ilk müdahaleyi yapan hekim arkadaşımızın durumu erken fark edip bize bildirmesi ve hemen anjiyoya alıp tıkalı damarın açılması hayatını kurtardı" diye konuştu.
 
Sağlığına kavuşan Kübra Dikbaş ise, "Doktorlarım sayesinde hayata döndüm, bebeğim onların sayesinde anasız kalmadı. Ne kadar teşekkür etsem az" diye konuştu.

DHA