"Dövizde paniğe gerek yok"

Denizli'de Serinhisar ve Acıpayam ilçelerini ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dövizdeki artışla ilgili soruları yanıtlarken, "Özel sektörün ve finans kurumlarının bu yaşananlardan dolayı bir sıkıntı yaşaması mümkün değil. Paniğe gerek yok" dedi.

Dövizde paniğe gerek yok
26 Ocak 2014 Pazar 19:24 tarihinde eklendi.
 
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin ziyaretlerine Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Ak Parti Denizli Milletvekilleri Bilal Uçar, Denizli Belediye Başkanı Ak Partili Osman Zolan ve çok sayıda protokol üyesi katıldı. Öğle saatlerinde Acıpayam ilçesine gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yağmur altında bir süre yürüdükten sonra Acıpayam Belediyesi'ni ziyaret etti.

Daha sonra Acıpayam'ın Yeşilyuva Beldesi'ne geçen Zeybekci, burada yaptırılan spor salonunun açılışını yaptı. Açılışta mehter takımı ile karşılanan Zeybekci, halk oyunları ekibinin oynadığı zeybeği ilgiyle izledi. Spor salonunda basketbol topu ile bir de atış deneyen Zeybekci, daha sonra Serinhisar ilçesine geçerek ziyaretlerine devam etti.
 
DÖVİZDEKİ ARTIŞI DEĞERLENDİRDİ
 
Serinhisar'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, dövizdeki artışı değerlendirdi. Türkiye'de para piyasaları ile ilgili, döviz kuru ile bir sıkıntı ve dalgalanma olduğunu ifade eden Zeybekci, şunları söyledi:
 
"Sıkıntı ve dalgalanma dünyanın her yerinde var. Bu bize benzeyen 7-8 ülkede daha yoğun var. Ancak biz de biraz daha farklı yaşanıyor. 25 Mayıs'ta Abd Merkez Bankası'nın piyasaya verdiği aylık 85 milyar dolarlık parayı gitgide düşürmesi ile birlikte o günden 17 Aralık'a kadar Türkiye, dünyada bundan en az etkilenen ülkeydi.

Başka ülkeler yüzde 10'lar civarında etkilenirken, Türkiye yüzde 5-6 etkilendi. Son dönemlerde yaşadığımız olayların etkisi var. Spekülatif olarak yaratılmaya çalışılan olumsuz ortamdan etkilenmeler var. Biz bunun kalıcı olmasını asla beklemiyoruz. Gerek özel sektör gerekse kamu bunun üstesinden gelebilir. Panik yaşamasına da gerek yoktur."
 
Bu dalgalanmaların ihracata etkisi olup olmayacağı ile ilgili soruya da cevap veren Zeybekci, "Spekülatif olan olaylarda, Türk lirasının değer kaybetmesi ya da kazanmasından yola çıkarsak bu ihracatı destekleyen bir durumdur.

Ancak hızlı yükselmeler ihracatçının da istediği bir şey değildir. İhracatçımız da bundan tedirgin olur. İhracatçı, sağlıklı bir şekilde maliyete yansımayan, enflasyonu tetiklemeyen bir kur artışından yanadır. Türkiye'de kurun bu kadar yükselmesinin kalıcı olacağına inanmadığımız için bunun yapısal bir zarar vererek enerji maliyetlerinin üzerine yansıyacağı kanaatinde değiliz" dedi.
 
"İŞ DÜNYASINA TEPKİ KOYMAYIZ"
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TÜSİAD arasındaki gerginlik ile ilgili de konuşan Zeybekci, iş dünyasına tepki koymalarının söz konusu olmadığını söyledi. Zeybekci, "Başbakanımızın da bizim de iş dünyasının taleplerini yerine getirmeme gibi bir düşüncede olması söz konusu değil. Başbakan bir sitemde bulundu. Kişilerin ve sivil toplum kuruluşlarının hükümeti eleştirmesi doğaldır.

Ancak bu eleştiriler tek taraflı olduğu zaman olmaz. Türkiye'ye giydirilmeye çalışılan negatif gömlek ve 17 Aralık'la ilgili bir şey söylemeyip de sadece yürütmeyi eleştirirseniz bu haksızlık olur. Başbakanımızın da tepkisi de bu yöndedir" diye konuştu. 

DHA