DP Başkanı şehit cenazesinde bayıldı

Şehit Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi'nin cenaze törenine katılan Genel Başkanı Gültekin Uysal, cenaze namazı sırasında fenalaşarak yere yığıldı.

DP Başkanı şehit cenazesinde bayıldı
04 Eylül 2012 Salı 20:10 tarihinde eklendi, 1.666 kez okundu.

 

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi, Afyonkarahisar'da düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.
 
Çiftçi'nin cenazesi, Afyonkarahisar Hava Meydan Komutanlığı'na uçakla getirildikten sonra, cenaze aracına konularak ailesinin yaşadığı Harb-İş Konutları'na ardından da cenaze töreninin düzenleneceği İmaret Camisi'ne götürüldü.
 
Şehidin eşi Ayşe, 5 yaşındaki kızı Zeynep, annesi Hanım ve babası Mehmet Çiftçi, uzun süre tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Aile, güçlükle sakinleştirildi.
 
Cenaze törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal da katıldı.
 
İkindi namazının ardından cenaze namazı için saf tutan DP Genel Başkanı Uysal, fenalaşarak düşüp şehidin tabutuna başını çarptı ve yere yığıldı. Sağlık görevlilerinin ilk müdahaleyi yaptıkları Uysal, daha sonra ambulansla hastaneye götürüldü.
 
Saf tutan baba Çiftçi de, fenalık geçirince Bakan Eroğlu ve çevresindekilerin desteğiyle ayakta durabildi. Koltuk sedyeye oturtularak sakinleştirici iğne vurulan şehit babasını, Eroğlu ve MHP Milletvekili Yılmaz teselli etmeye çalıştı. Baba Çiftçi cenaze namazının ardından hastaneye götürüldü.
 
Kılınan namazının ardından şehidin cenazesi, top arabası üzerine konularak bir süre taşındı.
 
Kalabalık, ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'', ''Meclis'te PKK istemiyoruz'' sloganları attı.
 
Şehit Üsteğmen Çiftçi'nin cenazesi daha sonra Kocatepe Asri Mezarlığı'na götürülerek, Hava Şehitliği'ne defnedildi.
 
'PKK'LILARI BESLİYORUZ'
Şehit Er Uğur Sağdıç'ın cenazesi ise memleketi Tokat'ta toprağa verildi. 
 
Bu sırada, şehidin babası Yılmaz, annesi Yeter ve dedesi Hamza Sağdıç gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Helallik alınmasından sonra cenaze, Yavşan Cemevi'ne getirildi.
 
Burada anne Yeter ve baba Yılmaz oğullarının fotoğrafını öptü. Dede Hamza Sağdıç burada torunun fotoğrafını göstererek, ''Milletvekillerinin içinde PKK besliyoruz. Para veriyoruz. Benim hakkım oraya veriliyor işte. Hakkımı vermeyin onlara, Uğur'u öldürenlere sarılıyor bunlar'' diye konuştu. Cemevinde, şehit için dua edildi.
 
Şehidin cenazesi, daha sonra Turhal Belediyesi önünde, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Yavşan Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
'ABİM ASLANLAR GİBİ ŞEHİT OLDU'
Şehit Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt da, memleketi Gaziantep'te son yolculuğuna uğurlandı.
 
Şehit Bozkurt için Bahaeddin Nakıboğlu Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi, camiye getirilirken, annesi Rabia, babası Ali ile kardeşleri ve yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü.
 
Şehit Bozkurt'un naaşı kılınan cenaze namazının ardından top arabasına konuldu. Kardeşinin tabutu başına gelen kız kardeşi Nuriye Bozkurt, ''Ağlamayacağım. Benim abim aslanlar gibi şehit oldu. Şerefiyle onuruyla tören yapıldı, gömülecek. O dağdakiler, leş sürüsü gibi itlere, çakallara yem olacak'' diyerek, tabutu öptü.
 
Anne Rabia, kardeşleri aracın mezarlığa gidişi sırasında ellerini açarak, dualar eşliğinde şehidi uğurladı. Şehit Bozkurt, Asri Mezarlık'taki aile kabristanında toprağa verildi.
 
'AĞLAMAYIN, HAİNLERİ SEVİNDİRMEYECEĞİZ'
Şehit Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in cenazesi Antalya’nın Kepez ilçesi Yeşiltepe Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi'ndeki evine getirildi.
 
Şehit Sönmez'in annesi Günay ve kız kardeşi Pınar Sönmez tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Oğlunun cenazesinin yanından ayrılmak istemeyen anne, kendisine getirilen sandalyeye oturarak tabutun başında bekledi.
 
İzmir'de 10 günlük asker olduğu öğrenilen şehidin amcasının oğlu Malik Sönmez ise şehidin cenazesine sarıldığı sırada fenalık geçirdi. Bayılan Malik Sönmez'e ambulansta müdahale edildi.
 
Şehidin cenazesi burada okunan duanın ardından vatandaşların omzunda aynı caddede bulunan Barınak Camisi'ne getirildi.
 
Cenaze töreninde ağlamamaya çalıştığı gözlenen ve tabutu seven Baba İlyas Sönmez ise sık sık tabutun başında nöbet tutan askerlerin terini sildi.
 
 
Şehit Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in babası İlyas Sönmez,  tabutun başında nöbet tutan askerlerin terini sildi.
 
Baba Sönmez, cenaze töreninde yanında bulunan AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel'e ''Ne olur bunları Meclis'ten atın'' dedi.
 
Baba Sönmez, ağlayan yakınlarına ise ''Ağlamayın, hainleri sevindirmeyeceğiz'' diye konuştu.
 
Cenaze namazının kılınmasının ardından, şehidin cenazesi Uncalı Şehit Mezarlığı'na getirildi ve saygı atışının ardından dualar eşliğinde toprağa verildi.
 
'GÜLDÜRMEYİN O ŞEREFSİZLERİ'
Şehit Piyade Er Serdar Küpeli için, memleketi Adıyaman’ın Besni ilçesi Kesecik köyünde cenaze töreni düzenlendi. Şehidin kardeşi Tayfun Küpeli, törende ağabeyinin asker elbisesini giyerek asker selamı verdi.
 
Şehit babası Mehmet Küpeli de ağlayanlara seslenerek, ''Ağlamayın, bakın ben ağlıyor muyum. Güldürmeyin o şerefsizleri'' dedi.
 
Şehit Küpeli'nin özgeçmişinin okunmasının ardından Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü cenaze namazı kıldırdı. Şehit Küpeli, törenin ardından köy mezarlığında toprağa verildi.
 
'SEVE SEVE ASKERE GİDECEĞİZ'
Şehit Piyade Çavuş Ramazan Emre Ala'nın Türk bayrağına sarılı tabutu memleketi Konya'nın Karapınar ilçesindeki baba evine getirildi.
 
Şehidin babasının isteği üzerine son kez evinin avlusuna getirilen Ala'nın cenazesi, daha sonra yüzlerce aracın katıldığı konvoyla, törenin düzenleneceği ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Kesmez köyüne getirildi.
 
Kesmez Camisi önündeki törende şehidin kardeşleri Fatih ve Şammaz, ''Terör elbette bitecek. Biz de seve seve askere gideceğiz'' diyerek gözyaşı döktüler.
 
Tören boyunca metanetini korumaya çalışan baba Seyyar Ala ise ağladıklarını fark ettiği çocuklarının ellerinden tutarak, ''Dik durun evlatlarım, başınızı eğmeyin, ağlamayacağız, kimseyi güldürmeyeceğiz'' diyerek, onları teselli etmeye çalıştı.
 
EDİRNE ŞEHİDİNİ UĞURLADI
Şehit olan er Emrah Karataban'nın cenazesi, Edirne'nin İpsala ilçesinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.
 
Şehit Karataban'ın cenazesi, Çorlu Havaalanı'ndan alınarak, Kumdere köyündeki baba ocağına getirildi. Şehit cenazesinin evinin önüne gelişi sırasında babası Süleyman ve annesi Nuray Karataban'nın gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.
 
 
Helallik alınmasının ardından cenaze tekbir ve alkışlar eşliğinde Kumdere Camisi'ne getirildi.
 
Şehidin cenazesi, İl Müftü Vekili Mehmet Karahan tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.
 
Törene katılan çok sayıda vatandaş, sloganlarla terör örgütünü lanetledi. 
 
'AĞLAYIP DA TERÖRİSTLERİ SEVİNDİRMEYİN'
Şehit Piyade Onbaşı Süleyman Güleç'in cenazesi, memleketi İznik'te toprağa verildi.
 
Şehit Güleç'in Türk bayrağına sarılı cenazesi, Yenişehir Havaalanı'ndan alınarak, İznik'in Müşküle köyündeki baba evine getirildi. Naaşın eve getirildiği sırada anne Canan Güleç ve vatandaşlar uzun süre gözyaşı döktü. Bu sırada şehidin kardeşi Güleç Güleç, ailesinden ''teröristleri sevindirmeyin'' diyerek ağlamamalarını istedi. 
 
Daha sonra Müşküle Köyü Camisi'nde şehit Güleç için cenaze namazı kılındı. Cenaze töreninde şehidin annesi Canan Güleç, babası Halil Güleç, amcası Süleyman Güleç, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Bursa Valisi Şahabettin Harput, ayakta güçlükle duran baba Halil Güleç'i elinden tutarak teskin etmeye çalıştı.
 
Şehit Güleç'in cenazesi, kılınan namazın ardından asker arkadaşları ve vatandaşların omuzlarında taşındığı köy mezarlığında toprağa verildi.
 
Törene katılan çok sayıda vatandaş, sloganlarla terör örgütünü lanetledi.
 
'EN SON İKİ GÜN ÖNCE MESAJLAŞTIK'
Şehit er Osman Yıldız'ın cenazesi ise İstanbul'da toprağa verildi.
 
Ataköy 5. Kısım Camisi'nde şehit er Osman Yıldız için düzenlenen cenaze töreninde, taziyeleri şehit erin babası Zafer Yıldız, annesi Zeynep Yıldız ve yakınları kabul etti.
 
Baba Zafer Yıldız, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bunu yapanlara ve onların arkasındakilere meydan vermeyeceklerini belirtti. Oğlunun 9 aydır askerde olduğunu, Hayrabolu'daki acemilik döneminin ardından Beytüşşebap'a gönderildiğini söyleyen Yıldız, oğluyla en son Hayrabolu'da yüz yüze görüşme imkanı bulduklarını ve iki gün önce de mesajlaştıklarını anlattı.
 
Cenaze töreninde şehit erin Türk bayrağına sarılı tabutuna aile üyeleri ve yakınlarının uzun süre sarılarak ağladığı gözlendi.
 
İkindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Osman Yıldız'ın cenazesi top arabasına konularak götürüldüğü Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.
 
Cenazenin camiden çıkarılması esnasında Türk bayrağı taşıyan bir grup ''Ya Allah, Bismillah, Allah-u Ekber'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar attı.