Dünya Miras Listesi'ne 4 yeni yer

2013 yılı itibariyle Türkiye'den UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren varlık sayısının 41'e ulaştırken Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan varlık sayısı ise 11'e yükseldi.

Dünya Miras Listesine 4 yeni yer
31 Temmuz 2013 Çarşamba 12:50 tarihinde eklendi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2013 için "UNESCO Dünya Mirası" geçici listesine Ceneviz Kale ve Surlu Yerleşimleri, Denizli'de yer alan Laodikeia Antik Kenti, Manisa Salihli'de bulunan Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri ile Ankara, Konya ve Aksaray illeriyle çevrili olan Tuz Gölü olmak üzere dört varlık daha kaydedi.
 
11. ve 15. yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa'da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden günümüze kalan ve listeye giren eserler "İstanbul'daki Yoros Kalesi ve Galata Kulesi, İzmir'de Foça Kalesi ve Çandarlı Kalesi, Bartın'da Amasra Kalesi, Düzce'de Akçakoca Kalesi ve Sinop Kalesi.
 
HRİSTİYANLIK DÜNYASI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Yapılan açıklamaya göre, listeye giren diğer varlığımız, Denizli'nin 6 km. kuzeyinde yer alan Laodikeia Antik Kenti. Helenistik Kent M.Ö 3.yy'ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kuruldu.
 
Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birine sahip olan ve İncil'de acı geçen kent Hristiyanlık dünyası için çok önemli, çünkü İncil'e göre, Hıristiyanlar için kutsal hac merkezi olma özelliğine sahip."
 
TUZ GÖLÜ ULUSLARARASI BİR KÜLTÜR VARLIĞI KİMLİĞİ KAZANDI
"UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen ve tüm dünyada öncelikli olarak korunması için çalışmalar yapılan kültürel ve doğal varlıkların yer aldığı Dünya Miras Listesi'nde 2013 yılı itibariyle 759 tanesi kültürel, 193 tanesi doğal, 29 tanesi ise karma olmak üzere kayıtlı 981 varlık bulunuyor" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Dünya Miras Geçici Listesine alınan diğer bir antik kent ise, Manisa Salihli'deki Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri. Lidyalıların başkenti olma özelliğine de sahip olan Sardes Antik Kenti, aynı zamanda antik dünyanın en büyük havrasını bünyesinde bulunduruyor. Marmara Gölünün güney kenarında yer alan ve Lidya Tümülüs mezarlık alanı olan Bin Tepe Tümülüsleri ise dünyanın en büyük Tümülüs alanı içerisinde. ve listeye eklenen kültür varlıklarımızdan bir diğeri Ankara, Konya ve Aksaray illeriyle çevrili olan Tuz Gölü. Yeraltı sularıyla beslenmesi, Türkiye'nin tuz ihtiyacının yüzde 70'ini sağlaması ve en önemlisi de yaklaşık 6 bin civarında kuş yuvalama alanına sahip olması, 279 bitki, 120 bakteri ile 129 böcek türünün yaşamasına olanak veren Tuz Gölü, dünyanın önemli doğal alanlarından birisi. Tam da bu özellikleri Tuz Gölü'nü Dünya Mirası geçici listesine girişini sağladı ve bölgesellikten çıkararak uluslararası bir kültür varlığı kimliği kazandırdı."