Duranlara gözaltı devam ediyor

Polisin Gezi Parkı'na müdahalesini protesto eden etmek için Taksim Meydanı'nda dün akşam yaklaşık 8 saat boyunca hareket etmeden ve konuşmadan bekleyen Erdem Gündüz'ün ardından bu sabah da Meydan'da ve Cumhuriyet Anıtı önünde beklemeye devam edildi.

Duranlara gözaltı devam ediyor
18 Haziran 2013 Salı 13:58 tarihinde eklendi.
Gezi Parkı'na bakan meydanda bir grup, dönüşümlü olarak beklerken, Anıt önünde de bir kişi kitap okuyarak, bir diğeri de durarak eylem yaptı. Ancak, polis bir süre sonra meydanda duran 5 kişiyi gözaltına aldı.
 
Gözaltına alınanlar, Gezi Parkı'nda bekleyen çevikkuvvet otobüsüne götürülürken çevredekiler polise durmanın bir suç olmadığını söyleyerek, tepki gösterdi.
 
Polis, duranların gözaltına alınmasına tepki göstererek, Gezi Parkı merdivenlerine çıkan bir kadını diğerlerinin yanına götürdü.
 
BİR ŞEYE İHTİYACIM YOK ÖZGÜRLÜKTEN BAŞKA
Anıt önünde "Okumak yasaklanamaz ki.. Rahatsız etmeyin bayım, okuyorum lütfen" yazılı bir kağıt açarak, kitap okuyan kadın bekleyenler ise, gece saat 03.00'dan beri kitap okuduğunu söyleyerek, dayanabildiği yere kadar oturup, kitap okumaya devam edeceğini belirtti.
 
Genç kadına destek için yiyecek ve içecek getiren bir vatandaş da "Yanındayız" dedi.
 
Çevredekilerin desteği üzerine genç kadın da bir kağıda, "İlginiz için teşekkür ederim. Bir şeye ihtiyacım yok özgürlükten başka" yazdı.
 
ADLİYEDE "DURAN ADAM" EYLEMİ
 
Gezi Parkı olaylarını dün akşam Taksim Meydanı'nda sabit durarak protesto eden kişinin yaptığı eylem hızla yayılıyor. Bugün Çağlayan'daki Adalet Sarayı içindeki avluda da aralarında çok sayıda avukatında bulunduğu 20 kişi "Duran adam" eylemi gerçekleştirdi. Saat 12.00 sıralarında 6 avukatın başlattığı eyleme bazı vatandaşlar da destek oldu. "Duran adam" eylemi saat 13.30 da sona erdi.
 
DURMAYA ANNE ENGELİ
Bu arada Anıt'ın önünde durmaya başlayan 15 yaşındaki bir genç de, bir süre sonra annesinin gelmesiyle eylemini bitirmek zorunda kaldı.
 
Herhangi bir Gezi eylemcisi olduğunu söyleyen bir başka genç ise, "Gece 02.00'da geldim. 2-3 saat ayakta durup, yarım saat, bir saat dinlenmek şeklinde bu saate kadar ayaktayım hala. Şu an derdimizi sadece buradan anlatabiliyoruz. Bir önceki gece Anayasal hakkımızı kullanmak, eylem yapmak isterken sokaklarda eli satırlı insanlar tarafından kovalandık. Şu an bizim mücadelemizi sürdürebileceğimiz, derdimizi anlatabileceğimiz sadece bu tarz yöntemler kaldı. Silahlarla ya da bıçaklarla çatışmak bize göre şeyler değil. Dün birisi çıktı, burada ayakta durdu, fikir hoşma gitti. Ben de geldim, duruyorum. Belki birazdan başkaları da gelir ya da beni de diğer arkadaşlar gibi gözaltına alabilirler" diye konuştu.
 
EGEMEN BAĞIŞ'TAN "DURAN ADAM" YORUMU
 
İstanbul'da katıldığı "Kariyer Zirvesi" adlı etkinlikte konuşan AB Bakanı ve Başmüzekereci Egemen Bağış, 'Duran adam' eylemlerini eleştirdi. Egemen Bağış, "Son 24 saatte Türkiye'de yeni bir fenomen başladı, yeni bir popülarite çıktı; duran adam. Şimdi duran adam arıyorsanız gidin CHP genel merkezine. Çok var onlardan. Ama madem ki bu duran adamı bu kadar tuttular, ben buradan anamuhalefet partimize bir çağrıda bulunuyorum. Bu 3 haftada yaşananlar gösterdi ki, bu millet sizin muhalefet etme becerinize güvenmiyor. Çünkü muhalefet yapmak isteyenler muhalefet partisi aracılığıyla fikirlerini ifade edemeyeceklerini anladıkları için bizzat kendileri sokağa döküldüler. Ama madem ki bu kadar popüler bir duran adam var, sizdeki duranlardan hepsinden daha popüler, gelin bu duran adamı CHP' nin başına geçirin siz de kurtulun memleket de kurtulsun" dedi.
 
"Değerli kardeşlerim onlar duradursun biz çalışmaya devam edeceğiz" diyen Bakan Bağış, "Biz bu milletin üç katı arttırdığımız milli gelirini daha da arttırıp 25 bin doları yakalayacağız. Biz dış ticarette 500 milyar dolar ihracatı yakalamak için hep birlikte omuz omuza daha çok çalışacağız. Biz inavasyonda, modern tıpta, modern ilimde, modern medyada, teknolojide dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmak için hep birlikte daha çok uğraşacağız. Çünkü biz durmak yok yola devam diyoruz" diye konuştu.

DHA