E-Ticaret Nedir?

Özellikle pandemi döneminde ülkemizde kullanımı oldukça artan e-ticaret sistemi popülerliğini pandemi dönemi sonrasında da devam ettirmiştir, birçok firma internetin potansiyelini anlayıp e-ticaret sitelerini hizmete almaya başlamıştır.

E-Ticaret Nedir?
04 Ocak 2023 Çarşamba 09:05 tarihinde eklendi, 1.281 kez okundu.

Özellikle pandemi döneminde ülkemizde kullanımı oldukça artan e-ticaret sistemi popülerliğini pandemi dönemi sonrasında da devam ettirmiştir, birçok firma internetin potansiyelini anlayıp e-ticaret sitelerini hizmete almaya başlamıştır.
 

Peki herkesin dilinden düşmeyen E-Ticaret Nedir?

E-ticaret bir mal ya da hizmetin tamamen dijital ortamda müşterilere sunulup satışın dijital ortamda tamamlanması hizmetidir. Özellikle ülkemizde giyim sektörü e-ticaret furyasında en önde gelmektedir.
 

E-Ticaret modelinin işletmelere de kullanıcılara da birçok faydası bulunmaktadır, E-Ticaret Nedir? sorusuna cevap arar iken bu faydalardan bahsetmezsek oldukça hata etmiş oluruz.
 

Kısaca e-ticaret işletmeler ve müşteriler için hem zaman hem de tasarruf imkânı sağlar şöyle açıklamak gerekir ise işletmeler;
 

 • Kira ödeme derdi çekmez
 • İnternetin hızı sayesinde bilinirliğini daha kolay arttırır.
 • Mahallesinden ya da bölgesinden dışarıya hatta bütün dünyaya satış yapabilir.
 • Stok takibi kolaylaşır.
 • Pazaryerleri sayesinde hedef kitle ile hızlıca buluşur.
 • Reklam optimizasyonları sayesinde doğrudan hedef kitleye yönelik çalışmalar yapabilir.
   

Kullanıcılar açısından bakıldığında ise;
 

 • Oturduğu yerden alışverişini tamamlayabilir.
 • Birçok mağazayı gezmek için harcayacağı süre yerine birkaç dakika içerisinde tüm mağazalara ait ürünleri ve kampanyaları görebilir.
 • Mağazaların giderlerinin düşmesi sebebi ile aynı ürünü fiziki olarak aldığından çok daha uyguna alabilir.
   

E-ticaret ülkemizde henüz %30-40 civarında kullanılmakta olup potansiyelinin ise %13’ünü aktif olarak kullanmaktadır. Birçok kullanıcı bu furyayı yakalamak adına geç kalındığını söylese de özellikle ülkemizde e-ticaret hâlâ yolun çok başındadır. Eğer sizin de bir işletmeniz var ise e-ticaret yazılımı sayesinde kolaylıkla bir e-ticaret sitesi sahibi olabilir, internet üzerinden satışlarınızı oldukça hızlı bir biçimde arttırabilirsiniz.
 

E-Ticaret Yazılımı Nedir?

E-ticaret yazılımı bir firma tarafından kodlanmış sadece tasarımsal boyut olarak değil web sitesinin işlevselliğini de yöneten bir yazılım çeşididir, özellikle e-ticarete yeni başlayanlar için zaruri olan e-ticaret yazılımı; stok takibi, pazar yeri entegrasyonu gibi özellikleri sayesinde sektöre uzak olan kişilerin birçok hatadan henüz yolun başında kurtulmasını sağlar.
 

E-Ticaret Yazılımının Faydaları Nelerdir?

Birçok e-ticaret sitesi için en büyük sorun banka pos işlemleridir, birçok banka sanal pos tedariğinde istediği kriterler nedeni ile kullanıcılara zor anlar yaşatmakta hatta e-ticaret sitesi bu sebep ile daha başlamadan kapanmaktadır, ancak satın alacağınız bir e-ticaret yazılımı sayesinde sanal posa gerek duymadan piyasadaki popüler sanal pos modülleri ya da isteyeceğiniz herhangi bir sanal pos modülünü kolaylıkla entegre edebileceksiniz.
 

E-ticaretin yeni modası olan dropshipping hizmetinde ise e-ticaret yazılımı kullanımı mecburidir. Zira stoksuz yapılan dropshipping hizmetinde ana sağlayıcı ile entegre bir yazılıp kullanımı gerekmektedir. Satın alacağınız e-ticaret yazılımı sayesinde API bağlantısı kurup, sadece işinizin reklam ve pazarlama faaliyetlerini yürütebilir, geri kalan tüm işlemleri e-ticaret yazılımına bırakabilirsiniz.
 

E-ticaret sitesi kurar iken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise e-ticaret yazılımınızı alacağınız firmanın e-ticaret paketleridir.
 

E-Ticaret Paketleri Nelerdir?

E-ticaret paketleri açısından bakıldığında her firma kendi pazarlama stratejisi doğrultusunda çeşitli paketler oluşturmaktadır. Biz ise bugün sizlere Pro Ticaret E-Ticaret Paketleri neler bunlardan bahsedeceğiz.
 

Pro Ticaret e-ticaret paketleri konusuna girmeden önce e-ticaret paketlerini genel olarak tanımlamak gerekir ise e-ticaret yazılımında bulunan özellikler ve satış sonrasında alacağınız ek hizmetler bütünü oluşturan karşılıklı anlaşma içeriğine e-ticaret paketleri denilmektedir.
 

Pro Ticaret e-ticaret paketleri ise genel olarak her bütçeden müşteri tercihine göre özel olarak tasarlanmış gerçekten dolu dolu paketlerden oluşmaktadır.
 

Pro Ticaret’in resmi internet sitesini incelediğimizde 5 adet farklı paket seçeneği karşımıza çıkmaktadır, bunlar;
 

 • Standart 
 • Profesyonel
 • Profesyonel +
 • Exclusive 
 • Exclusive+
   

Bu paketler sahip oldukları özelliklere göre farklı farklı konumlandırılabilir, kişinin ihtiyacı ve bütçesi doğrultusunda seçebileceği birçok farklı e-ticaret paketi bulunduran Pro Ticaret’in en üst paketi olan Exculisive+ paketi; mobil uygulama, pazar yerleri entegrasyonu, anlaşmalı kargo fiyatı, kişiye özel tasarım ya da hazırda bulunan 50 tasarımdan birisi ve çağrı merkezi desteği gibi birçok ek hizmet ile gerçekten üst kalitede bir hizmet sunmaktadır.
 

En uygun fiyatlı e-ticaret paketi olan standart pakette ise birçok farklı hizmet bulundurması ile kişiyi en pahalı paketi seçmek zorunda bırakmaması ise oldukça dikkat çekicidir,
 

Pro Ticaret e-ticaret paketlerinin tamamını incelediğimizde ise sektöre farklı bir boyut getirdikleri ve her bütçeye isteğe hitap eden alternatifi bol paket sunması oldukça dikkatimizi çekmiştir.
 

E-Ticaret Hizmeti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

E-ticarete başlayan her kullanıcı açacağı site üzerinden gelir kazanmayı amaçlamaktadır, ancak bir internet sitesi üzerinden gelir elde etmek amacı ile alacağınız e-ticaret paketleri sitede sattığınız ürün ve bu ürünün fiyatı, kalitesi gibi etmenler kadar önemlidir.
 

E-ticaret paketleri satın almadan önce dikkat etmeniz gereken birçok farklı husus bulunmaktadır.
 

Bu hususlardan kısaca bahsetmek gerekir ise;
 

 • Alan Adının doğru seçilmesi en önemli konudur, işletmenizi doğrudan temsil eden, akılda kalıcı, sattığınız ürünler ile alakalı bir isim tercih edebileceğiniz gibi, markalaşmaya açık sadece ve akılda kalıcı bir alan adı da tercih edebilirsiniz.
   
 • Bir diğer önemli husus ise ürünlerinizin kalitesidir, e-ticarette mağaza satışına kıyasla kullanıcıların 15 gün içerisinde iade hakkı bulunmaktadır, bu nedenle satacağınız ürünün kaliteli ve sağlam olması gereklidir ki iadeler ile başınız ağrımasın.
   
 • İnternet alışverişinde sizleri rakiplerinizin önüne geçirecek en önemli hususlardan birisi ise kargolama sürecidir, kargonuzun ne kadar şık ve sağlam olduğu kadar bu sürenin hızlı olması da gerekmektedir.
   
 • Son aşama ise doğru fiyatlandırmadır, internet üzerinde sattığınız ürünü sadece 1 tık ile görebilecek kullanıcılar diğer sitelere göre pahalı satışınız var ise sizleri kesinlikle tercih etmeyecektir.
   

E-ticaret konusunda dikkat etmemiz gereken şeyleri öğrendik. Peki ya e-ticaret paketleri tercih ederken nelere dikkat etmeniz gereklidir, bunları açıklamak gerekirse oldukça fazla başlık bulundurmaktadır, bu kriterleri 2 gruba ayırıp açıklamak en doğrusu olacaktır.
 

Güvenlik Yönünden;

 • Satın alacağınız e-ticaret paketi mutlaka ama mutlaka SSL sertifika hizmet sunmalıdır, zira Google’ın gözünde SSL sertifikası bulunmayan bir site güvensiz site olarak görünecek bu uyarıyı sitenize giren tüm kullanıcılar görecektir.
   
 • 3D Secure bulunması mutlaka gereklidir, internet alışverişlerinde bir alışveriş esnasında 3 farklı taraf bulunmaktadır, bunlar banka, müşteri ve işletme sahibidir 3D Secure ile bu alışverişteki 3 kişide korunup bilgi transferinin doğrulanması sağlanır.
   
 • Sitenizde mutlaka Güven Damgasına yer vermeniz gerekmektedir, diğer adı Etbis olan devlet tarafından belirli kriterleri taşıyan e-ticaret sitelerine verilen “Güven Damgası” müşterilerinizin güvenini kazanmanız konusunda oldukça önemlidir.
   

Tasarım Yönünden;
 

 • Göze hitap eden görsellerin kullanabileceğiniz, size çeşitli özgürlükler tanıması oldukça kritiktir.
 • Sitenizin yönetimi konusunda kolay bir arayüze sahip olması sizi ek yazılımcı masrafından ya da hizmet aldığınız yer ile görüşerek bir sorunu güncellemeyi yapmaktan kurtaracak birçok işleminizi saniyeler içerisinde bireysel olarak yapabileceksiniz.
 • Hızlı açılan bir web sitesi ise oldukça kritiktir yavaş açılan sayfa geçişleri yavaş olan bir internet sitesi kullanıcı deneyimi oldukça düşük olacağı için satışlarınızı doğrudan düşürecek etmenlerin başında yer almaktadır.