Ecele aceleden gitmişler

İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas havaalanında, Spanair'e ait yolcu uçağının düşmesine, acelecilikten kaynaklanan teknik hata ve pilot hatalarının neden olduğu açıklandı

Ecele aceleden gitmişler
18 Mayıs 2011 Çarşamba 14:26 tarihinde eklendi.

 

İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas havaalanında 154 kişiye mezar olan Spanair'e ait yolcu uçağının üç yıl önce düşmesine ilişkin mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda hatalar zinciri gözler önüne serildi. Mahkemeye sunulan ve İspanyol basınına sızan bilirkişi raporunda, Spanair teknik servisinin "uzun süreli rötarı önlemek için uçaktaki arızanın gerçek nedenini bulmadan uçağa kalkış izni verdiği" belirtildi. 
 
Pilotların uçaktaki arızayı yanlış tespit ettikleri, teknik servisin de arızanın ana sebebini tespit edemediği ileri sürüldü. Bilirkişi raporunda, teknik servis ve pilot hataları dışında, uçağın kalkışa uygun hale getirilmesi için kanatlardaki flapsların açılmaması, uyarı sistemi TOWS'un çalışmaması, yetkililerin önemsememesi ve uçakta imalat sorunu gibi unsurlar da, kaza sebepleri arasında gösterildi. 
 
Spanair'e ait MD-82 tipi bir yolcu uçağı 20 ağustos 2008'de kalkış sırasında düşmüş, kazada Mustafa Erdil adlı bir Türk vatandaşı dahil toplam 154 kişi ölmüştü.
 
18 kişinin yaralı olarak kurtulduğu kazayla ilgili davalar halen devam ediyor.