Edebiyatçı Metin Kaçan intihar etti

'Ağır Roman' adlı kitabın da yazarı olan tanınmış edebiyatçı Metin Kaçan, Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak intihar etti. Acı haberi Metin Kaçan'ın ağabeyi Hasan Kaçan da doğruladı.

Edebiyatçı Metin Kaçan intihar etti
08 Ocak 2013 Salı 21:52 tarihinde eklendi, 1.304 kez okundu.

 

Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Metin Kaçan'ın intihar etti. İddiaya göre Pazar sabah 02.00 sıralarında Çengelköy Polis Merkezi'ne giden bir taksi sürücüsü, yolcusunun köprüden atlayarak intihar ettiğini belirtti. Bunun üzerine konuyla ilgili çalışma başlatıldı. Takside yapılan aramada Metin Kaçan'a ait olduğu iddia edilen çanta bulundu. Çantada Kaçan'a ait kimlik bulundu. Deniz polisi de boğaz da arama yaptı. Ancak tüm aramalara rağmen Kaçan'ın izine rastlanılmadı. Polisin olayla ilgili soruşturması devam ediyor. 
 
METİN KAÇAN KİMDİR
 
Metin Kaçan, 1961 yılında, Kayseri, İncesu’da dünyaya geldi. Ailesi ile beraber, henüz altı aylıkken İstanbul’a taşınan Kaçan, okuldan mezun olmasının ardından, 1988 yılında, çeşitli mizah dergilerine kısa öyküler yazarak yazın dünyasına katıldı.
 
İlk romanı Ağır Roman, 1990 yılında piyasaya çıktı. Taksim Tarlabaşı’nda, Kolera Mahallesi’nde geçen roman, şehrin günlük karmaşasında ön plana çıkmayan kenar mahalle karakterlerini ağdalı bir dille ve yerel jargona uygun bir şekilde anlatmasıyla kısa sürede büyük bir ilgiyi üzerinde topladı ve en beğenilen suç ve dram kitaplarından birisi olarak Türk Edebiyatı’nda yerini aldı.
 
1996 yılında, Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan Ağır Roman. Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu ve Savaş Dinçel gibi başarılı oyuncuları kadrosunda barındırdı ve de Altın Portakal Film Festivali’nde, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında ödüle layık görüldü. Ağır Roman, 2003 yılında Fransızca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlandı.
 
Metin Kaçan, Ağır Roman’ın ardından, tiner ve uçucu madde kullanan sokak çocuklarının yaşamının anlatıldığı İstedikleri Yere Giderler adlı çizgiroman çalışmasına Kemal Aratan ile beraber imza attı.
 
Fındık Sekiz adlı ikinci romanı, 1997 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmasından bir yıl sonra Almanca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlanan Kaçan, 9 yazar 9 öykü başlığıyla yayınlanan öykü antolojisi Yalancı Öyküler’in kadrosunda da yer aldı.
 
Metin Kaçan, karikatürist, sinema oyuncusu ve de yapımcı Hasan Kaçan’ın kardeşidir.

DHA