Efsaneye veda!

63 yıl önce üretimine başlanan Volkswagen'in efsane minübüsü artık yollara tamamen veda ediyor

Efsaneye veda!
13 Mart 2013 Çarşamba 17:17 tarihinde eklendi, 1.411 kez okundu.

Avrupa’daki üretimi tamamen sona ermesine rağmen sessiz sedasız Brezilya’da üretilmeye devam eden Volkswagen ‘kombisi’ bu yıl sonunda artık üretim hattında görülmeyecek. 

 
Volkswagen Tip 2, resmi olarakTransporter veya halk arasında van minibüs, panelvan, mini van olarak bilinen Volkswagen'in bir modeli. Almanya otomotiv endüstrisince Volkswagen'in ikinci araba modeli olarak 1950 tarihlerinde piyasaya sürüldü. İlk modeli Tip 1 (Beetle) adıyla çıkmıştı. Modern taşıma ve yolcu vanlarının öncüsü olan 'Volkswagen Tip 2' Amerika ve Avrupa'da üretilen benzeri taşıtlar arasındaki rekabeti arttırdı, Renault Estafette ve Ford Transit gibi araçların piyasaya çıkmasına da sebep oldu. 
 
'HİPPİ MİNİBÜSÜ'
 
1960’larda karşı kültür hareketi olan Hippi’lerin dikkatini çeken araç, bu gruplar tarafından kullanılmaya başlanınca ‘Hippi minübüsü” ismini aldı.
 
Tepesinde sörf tahtası bulunan kombiler plajlarda görülmeye başlandı.  80 beygire kadar motor seçeneği olan efsane, tamiri kolay, az yakıt harcayan bir araç olması nedeniyle tutuldu. Dünya turuna çıkanlar,  alternatif yaşam benimseyenler,  ev gibi kullananlar minübüsü “kültür ikonu” haline getirdi.

NTV