El Kaide artık burnumuzun dibinde!

El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti Örgütü, Suriye'nin kuzeyi ile doğusunda gücünü artırıyor. Örgüt, Türkiye sınırı yakınında bulunan Azez kasabasını ele geçirdi.

El Kaide artık burnumuzun dibinde!
19 Eylül 2013 Perşembe 12:05 tarihinde eklendi.
Suriye'de silahlı mühaliflerle aşırılık yanlısı gruplar çatışıyor. El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti Örgütü, Türkiye sınırı yakınında bulunan Azez'de, Özgür Suriye Ordusu'nu hedef aldı.
 
El Kaide bağlantılı örgüt, çatışmaların sonunda Azez kasabasını ele geçirdi. Bu durumun sınır yakınında El Kaide'nin varlığını istemeyen Türkiye'yi ikilemde bırakacağı ve rahatsız edeceğine işaret ediliyor.
 
Irak-Şam İslam Devleti Örgütü, Azez'in yanısıra Deir Ez Zur'un merkezinin kontrolünü de ele aldı.
 
Bu çatışmalar, Suriyeli silahlı mühaliflerle aşırılık yanlısı gruplar arasındaki gerginliğin ne kadar tırmandığını gözler önüne serdi.
 
Suriyeli muhaliflerin ifadelerine göre, taraflar birbirlerine şüpheyle bakıyor. Üstelik hem Özgür Suriye Ordusu içindeki fraksiyonlar hem de aşırılık yanlısı gruplar kendi içinde de çatışıyor.
 
Irak-Şam İslam Devleti Örgütü'nün güç kazanmasında Özgür Suriye Ordusu'nun, muhalif grupları tek çatı altında toplamakta başarısız olması ve Batılı ülkelerin de Suriyeli muhaliflere silah vermemesinin etkili olduğu belirtiliyor.
 
İngiliz Times gazetesi, Irak-Şam İslam Devleti Örgütü'nün ise, militan sayısını artırdığını ve savaşın gittiği yönü şekillendirmeye başladığını yazıyor.

NTV