Elektriğe büyük zam !

Toptan elektrik fiyatı için kamunun elektrik ticaret şirketi TETAŞ yüzde 21 oranında zam yapma kararı aldı.

01 Eylül 2009 Salı 11:33 tarihinde eklendi.

Kararını dün Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) gönderen TETAŞ’ın bu kararının öncelikle EPDK kurul toplantısında onaylanması gerekecek. Böylece TETAŞ dağıtım şirketi TEDAŞ’a 1 Eylül itibariyle 1 kWh elektriği 12.65 kuruş yerine 15.30 kuruşa satmaya başlayacak. TEDAŞ ise bu zammı ekim ayında vatandaşın faturasına yüzde 5-10 aralığında bir zamla yansıtacak.

Döviz kuru etkili oldu

TETAŞ’ın EPDK’ya gönderdiği zam kararında, buna gerekçe olarak döviz kuru etkisi ve elektrik alım maliyetlerindeki artışın gerekçe olarak gösterildiği öğrenildi. EPDK, ilk kurul toplantısında bu kararı ele alacak. Onay çıktıktan sonra TETAŞ, 1 Eylül itibariyle TEDAŞ’a sattığı elektriği zamlı vermeye başlayacak. Ancak maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine göre, vatandaşa yansıyan elektrik fiyatları 3 ayda bir ele alınıyor.

Bu nedenle TEDAŞ, TETAŞ’ın zammını ekim ayında yansıtacak. Öte yandan, enerji KİT’lerinin birbirine olan borçlarının mahsuplaştırılmasına yönelik çalışmalar da devam ediyor. Bu yıl içinde enerji KİT’lerinin alacak ve vereceklerine bir çözüm bulunarak gelecek yıldan itibaren bir daha borcun birikmeyeceği bir sistemin kurulması üzerinde duruluyor. (REFERANS GAZETESİ)