Elektronik doping !

Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Çek Cumhuriyetin de yaptığı toplantıda özellikle yol yarışlarında selenin altında bulunan ve kadro adı verilen bölümde hız yükseltici elektrikli aletlere rastlandığını tespit etti.

Elektronik doping !
31 Ocak 2015 Cumartesi 23:10 tarihinde eklendi, 4.440 kez okundu.
Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Çek Cumhuriyetin de yaptığı toplantıda özellikle yol yarışlarında selenin altında bulunan ve kadro adı verilen bölümde hız yükseltici elektrikli aletlere rastlandığını tespit etti.
 
UCI Yönetim Kurulu Üyesi ve Dağ Bisikleti Komisyon Başkanı Emin Müftüoğlu DHA'ya yaptığı açıklamada denetimlerde bu aletleri yerleştiren sporculara 6 aydan başlayan spordan men ve 200 bin İsviçre Frangı ceza verileceğini söyledi
 
Ve en sonunda bu da oldu. Bisiklette hız yükseltici aletleri pazarlayan bir şebeke tespit eden Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'in Tabor kentinde yaptığı toplantıda bu konu ile ilgili bir dizi önlemler aldı. Daha önce gelen ihbarları da değerlendiren UCI yöneticileri son baskınlarda özellikle yol yarışı kategorisinde bisikletteki selenin altında bulunan ve kadro adı verilen uzun ince borunun içine yerleştirilmiş elektrikli hız yükselticilerine rastlandığını tespit etti.
 
UCI'nin Tabor'da yaptığı toplantıda alınan kararı yönetim kurulu üyesi Dağ Komisyonu Başkanı ve ayni zamanda Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu kendisine bile bu aletlerden satılmak istendiğini belirtti. Müftüoğlu DHA'ya elektrikli hız yükselticisi ile ilgili yaptığı açıklamada:
 
"Evet, ihbarlar doğru çıktı. Şebeke elemanlarının daha öncede bir takım ülkelere bu elektrikli aleti pazarladıkları tespit edildi. Hatta bana bile bu aleti satabileceklerini konumumu bilmelerine rağmen teklif edildiğini söyleyebilirim. UCI toplantısında bizde yönetim olarak bir takım kararlar aldık. Bundan böyle yapılan denetimlerde bu elektrikli aletle birlikte yakalanan sporcuya 6 aydan başlamak üzere spordan men cezası verilecek. Ayrıca takımı ile birlikte sporcuya 200 bin İsviçre Frangı'ndan başlayan para cezaları uygulanacak"
 
Bu arada UCI Başkanı Brian Cookson Tabor'da yapılan toplantıda bisiklette doping ile yapılan mücadelenin artarak devam edeceğini belirtti. Büyük bir reform paket hazırladıklarını da söyleyen Cookson geçmiş dönemlerdeki doping dosyalarının da tekrar acılacağını belirtti.
 
AMERİKA'DA JOKEY ERİC CHAPA YARIŞTIĞI ATA ELEKTROŞOK YAPTIĞI İÇİN TUTUKLANDI
 
ABD'de Teksas'taki Sam Houston Race Park'ta 17 Ocak'ta yapılan yarışta beşinci olan Eric Chapa'nın, yarıştan 2 gün sonra yayımlanan fotoğrafları, büyük bir skandalın belgesi oldu. 43 yaşındaki jokeyin foto finiş anında çekilen fotoğraflarında elinde bir cisim fark edildi. Yapılan inceleme sonunda söz konusu cismin bir elektroşok cihazı olduğu belirlendi. Atı daha hızlı koşturmak amacıyla bu cihazı kullanan Chapa'nın derecesi iptal edilirken, hakkında soruşturma açılan jokey polis tarafından tutuklandı.

DHA