En Çok Kullanılan Sosyal Medya Terimleri Nelerdir?

Sosyal medya platformlarının gelişimi elbette kendine has bir jargonun da oluşmasını sağladı. Biz de bu yazımızda en popüler sosyal medya terimlerinin neler olduğundan kısaca bahsetmek istedik.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Terimleri Nelerdir?
23 Eylül 2021 Perşembe 10:27 tarihinde eklendi.

Sosyal medya platformlarının gelişimi elbette kendine has bir jargonun da oluşmasını sağladı. Biz de bu yazımızda en popüler sosyal medya terimlerinin neler olduğundan kısaca bahsetmek istedik. 

 

Terimleri, ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformları olan Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter’a göre belirledik. Konu ile ilgili betson mobil üzerinden de daha kapsamlı bilgi edinilebilir.Uzatmadan başlayalım. 

 

Youtube Terimleri

 

Youtube ile ilgili olarak en çok kullanılan terimlerden biri olan Youtuber’ın anlamını yukarıda belirttik. Youtuber dışında Youtube’da en sık kullanılan terimler şunlardır: 


 

 • İzlenme Süresi: Youtube izleyicilerinin sizin içeriğinizi izlemeye ayırdığı sürelerdir. İzleme süreleri, Youtube’da üretilen içerik arttıkça Youtube Analytics üzerinde farklı çeşitlerde bulunabilir. İzlenme süresinde yaşanan artış veya azalışlara göre Youtube videolarınızı önerilenlere çıkarabilir ya da önerilenlerden kaldırabilir. 


 

 • Abone: Youtube’da içerikler ürettiğiniz kanalınızın düzenli takipçileri abone olarak adlandırılır. Bir kanala abone olmak için videonun alt kısmında kanal bilgilerinin bulunduğu kısımdaki “Abone Ol” tuşuna basılması yeterli olmaktadır. Aboneler, içeriklerinizi daha düzenli takip eden izleyici kitlesi olduğu için Youtube algoritması açısından önem arz etmektedir. Abone sayısının fazlalığı somut olarak bir sonuç getirmese de Youtube algoritmasına o kanalın daha başarılı olduğu sinyalini göndermektedir. 


 

 • Topluluk: Kanalınızdaki üst menülerde “Videolar” menüsünün yanında “Topluluk” isminde bir menü yer almaktadır. Bu menü, kanal sahibinin takipçileriyle etkileşim kurduğu kendine özel sayfası olarak düşünülebilir. Topluluk sayfasında takipçilerinize söylemek istediklerinizi yazabilir veya sadece bu kısımda yayınlanacak videolar oluşturabilirsiniz. Burası, kanal içerisinde daha derin takipçiler ile etkileşim kurulan bir alan olarak düşünülebilir. 


 

 • Rickroll: İnternette tartışılan bir konu hakkında Youtube’a yönlendirecek bir link vermek. Ancak verilen bu linkin konu ile alakalı olmaması ve tamamen bambaşka bir şeyi göstermesi. İnternet şakalarının en eskilerinden biri olan bu terimin çıkışı ise Rick Astley’in “Never Gonna Give You Up” şarkısının alakasız yerlerde kullanılmasından ve kullanıldığı her yere ilginç bir şekilde yakışmasından kaynaklanıyor. Öyle ki şarkının güncel Youtube izlenme sayısı 900 milyondan fazla. 

 

Twitter Terimleri

 

Youtube’dan sonra Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da en sık kullanılan terimlerden bahsedelim. 


 

 • Tweet: Twitter kullanıcılarının kendi hesaplarından paylaştıkları, Twitter ilk kurulduğunda sadece 140 karakter iken daha sonra 2017 yılında gelen güncelleme ile birlikte Twitter’da atılabilen tweetin maksimum karakter sınırı 280 karakter olarak güncellendi. Twitter’da bu kısıtlamanın olması günümüzün tüketim çağında bilgiye çok hızlı erişmenin bir yerde kurallarını oluşturdu. Twitter’daki bu karakter sınırı insanların doğrudan ne demek istediklerini söylemelerine ve bilgiye doğrudan hızlı bir şekilde ulaşılmasına neden olmuştur. 


 

 • Feed/Timeline: Twitter’da takip ettiğiniz kişilerin son tweetlerinin size sırayla gösterildiği kişiye özel ana sayfa.


 

 • Mention: İnsanların Twitter’da @ işareti ve kullanıcı adınızla birlikte başka bir yerde sizden bahsetmeleri. 


 

 • Direkt Mesajlar (DM): Twitter’daki bir profil sahibine doğrudan mesaj göndermeye verilen isimdir. 


 

 • Retweet (RT): Bir başkasına ait tweet’i kendi hesabınızdan sizi takip edenlere görülecek şekilde tekrar paylaşmak anlamına gelir. Bir tweet ne kadar çok retweet alırsa o kadar çok ilgi görmüştür. Dolayısıyla bir Twitter hesabının ilgi çekme düzeyi tweetlerinin aldığı retweet sayısına bağlıdır. 


 

 • Trending Topic (TT): Twitter’da o an için en çok konuşulan ve hashtag ile paylaşılan konular trending topic kısmında görülebilmektedir. 


 

 • Hashtag (#): Bir konu hakkında konuşulmaya değerse bu konuyu tweetinizde hashtag ile belirtmeniz tweetlerinizin o konuyu merak eden kişiler tarafından daha kolay bulunmasını sağlar. Ayrıca hashtag ile paylaşılan konuların hashtaglerine tıkladığınızda o konuya dair atılmış olan tüm tweetleri görebilirsiniz.