En güzel kareler ödüllendirildi

İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhuriyetin 90. yılı etkinlikleri kapsamında boğazdaki ışıklı gösteriyi en güzel kareleyen ve dereceye girenlere ödüllerini verdi.

En güzel kareler ödüllendirildi
02 Aralık 2013 Pazartesi 19:32 tarihinde eklendi.
3 bin liralık birincilik ödülüne Sakarya'dan Fatma Tuba Dönmez, 2 bin liralık ikincilik ödülüne İstanbul'dan Gökmen Cengiz Akdağ, bin 500 liralık üçüncülük ödülüne ise İstanbul'dan Serkan Demirci layık görüldü.
 
283 katılımcının 1311 foto ile katıldığı yarışmanın ödül töreni Sütlüce'de bulunan Miniatürk'te yapıldı. Cumhuriyet Coşkusu Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışı'na Kadir Topbaş'ın yanı sıra Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Kütük, İFSAK Başkan Yardımcısı Burak Şenbak, yarışmaya katılan fotoğrafçılar ve çok sayıda davetli katıldı. 6. düzenlenen ve Cumhuriyetin 90.yılı etkinlikleri kapsamında Boğazdaki ışıklı gösteriyi en güzel kareleyen yarışmacılar çektikleri fotoğraflarla ödüllendirildi.
 
TOPBAŞ: KATILAN SANATÇILARA TEŞEKKÜR EDİYORUM
 
Törende konuşan Topbaş, İstanbul'un marka değerini arttırmak için yaptıkları çalışmaları anlatarak şunları söyledi: "İstanbul'da dünya ile yarış ederken birkaç noktada öne çıkan organizasyonlarımız olsun istedik. Her ülke her şehir belli zaman aralıklarında bazı etkinliklerle kendinden bahsettirir.

Biz de istedik ki İstanbul'da 6 aylık aralıklarla en azından veya yılda bir kaç kez büyük organizasyonlara ana konuda milletçe yaşayacağımız organizasyonlara ev sahipliği yapalım. Dünyanın dikkatini çekelim. 2005 yılında Sidney'in yıl başı kutlulamalarını yapan firmayı davet ettik. Kurduğumuz bu Cumhuriyetin beraberce tadını ve hazını alacağımız bir coşkuya dönüştürelim.

4 Temmuz'da ulusal bayram olarak Newyork'ta yapılan etkinlikler gibi, 14 Temmuz'da Paris'te yapılan ulusal etkinlik gibi İstanbul'da da Cumhuriyetimizin kuruluşunu bu denli dünya platformuna çıkartalım istedik. Firmaya Atatürk Köprüsü ile Kız Kulesi arasında böyle bir etkinliği kendilerine önerdiğimde 'İlk defa bir belediye tarafından davet ediliyoruz' dediler. Şu anda dünyadaki etkinliklerin en önünde geldi. Kendilerine 'Bir numara olmak istiyoruz' demiştim.

Dünyada ulusal bayramını bu denli kutlayan üç ülkeden birisi olduk. En ön plana çıktık. Gururla ifade edeceğim ki 29 Ekim gelmeden birkaç ay önce sahildeki cafelerde yer kalmıyor. Yurtdışından insanlar bugün için akın akın buraya geliyorlar. Şuandaki İçişleri Bakanımız geçmişteki İstanbul Valimiz Muammer Güler Beyefendiyle o zaman o zamanki mutabakatımızda bunu devlet töreni içine alalım ve bizden sonrada bu devam eder olsun istemiştik. ve kayıtlara girdi. Artık bu bizim normal İstanbul'da Cumhuriyetin kuruluşunun kutlamaları bundan böyle devamlı kalıcı olacak.

Bu da büyük bir başarı. Bugün burada ödüller verilecek. İnanıyorum ki jürimiz çok zorlandı tespit etmekte. 1311 eser burada sunuldu. En güzelini tespit etmeye çalıştılar. 283 sanatçı katıldı. Ödüller mütevazi. Tüm katılan sanatçılara teşekkür ediyorum. Gelecek yıl 7. yapacağız. Yurtdışından birçok kanal bize kayıt alabilecek alanlar istiyorlar. Yoğun talep var. Bütün dünya izliyor."
 
TOPBAŞ, DERECEYE GİREN YARIŞMACILARA ÖDÜLLERİNİ TAKDİM ETTİ
 
Topbaş, daha sonra dereceye giren yarışmacılara ödüllerini takdim etti. Bu yıl 3 bin liralık birincilik ödülüne Sakarya'dan Fatma Tuba Dönmez, 2 bin liralık ikincilik ödülüne İstanbul'dan Gökmen Cengiz Akdağ, bin 500 liralık üçüncülük ödülüne ise İstanbul'dan Serkan Demirci layık görüldü.

Topbaş daha sonra yarışmada dereceye giren ve protokol ile birlikte Cumhuriyet Coşkusu Fotoğraf Sergisi'nin açılış kurdelesini kesti. Yarışmacılar ve davetliler ile birlikte sergiyi gezen Topbaş, dereceye giren yarışmacılarla fotoğraflarının önünde basın mensuplarına poz verdi.

DHA