En tehlikeli virüse en basit önlem

İnternet güvenlik yazılım şirketi ESET, Flame virüsünün çok basit önlemlerle engellenebileceğini belirtti.

En tehlikeli virüse en basit önlem
06 Haziran 2012 Çarşamba 13:32 tarihinde eklendi.

 

ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, geçtiğimiz haftalarda çeşitli Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan “Flame“ (Alev) adlı casus yazılımın şu aşamada internet yoluyla bulaşmadığını açıkladı. Cobb, USB flash diskler gibi çıkarılabilir aygıtlar yoluyla yayılan bu virüsten, güncel anitivirüs yazılımlarıyla çok rahat korunulabileceğini belirtti.
 
İlk olarak Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan ve casus amaçlı olduğu belirtilen “Flame“ (Alev) adlı zararlı yazılım tüm dünyada büyük yankı yarattı. Başta İran olmak üzere çeşitli ülkelerdeki enerjı tesislerinden bilgi toplamayı amaçladığı belirtilen Flame ile ilgili haberler,  güvenlik uzmanları ve iş dünyasında endişeye neden oldu. Konuyu değerlendiren ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, ESET tarafından "Win32/Flamer.A" adıyla etiketlenen bu zararlı yazılımla ilgili bazı konuların doğru bilinmesi gerektiğine dikkat çekti.
 
“İNTERNETTEN BULAŞMIYOR”
“Eğer bir Ortadoğu hükümeti için silah araştırmaları üzerine resmi olarak çalışan biri değilseniz, Flame’in olası hedefi değilsiniz“ ifadesini kullanan Cobb, şunları söyledi:
 
“Şu anki haliyle Flame, ülkeden ülkeye yayılan, internet üzerinde bulunan bir zararlı değildir. Outlook’ta Gelen Kutusu’nda bulunan herhangi bir e-postanın ekinde bulunması da olası bir durum değildir. Bu zararlı yazılımın USB flash diskler yoluyla bulaşmış olma olasılığı oldukça fazla. Ancak eğer iyi bir antivirüs kullanıyorsanız, Flame’den korunabilirsiniz. Büyük antivirüs kuruluşları, veritabanlarını Flame ve diğer türevlerinin algılanması için hızlıca güncellediler.“
 
BASİT ÖNLEMLER İŞE YARAYABİLİR
Kurumların özellikle uç nokta güvenliğini sağlaması gerektiğini aktaran güvenlik uzmanı Cobb, “Yapılan araştırmalar, güvenlik açıklarının yüzde 90’ının basit, ucuz ve ara tedbirlerle önlenebileceği ortaya koyuyor. Öncelikle USB flash sürücülerinden gelen zararlı yazılımları önlemek için cihaz kontrolleri yapılmalı, antivirüs ürünleri ise güncel tutulmalıdır“ dedi.

NTV