En yaşlı hacı adayı kutsal topraklarda

Türkiye'nin en yaşlı hacı adayı olan 109 yaşındaki Leyla Özlahlan, ilerlemiş yaşına rağmen kutsal topraklarda ibadetini aksatmadan yerine getirmeye çalışıyor.

En yaşlı hacı adayı kutsal topraklarda
31 Ekim 2011 Pazartesi 09:20 tarihinde eklendi.

 

Beraberindeki 78 yaşındaki oğluyla geldiği kutsal topraklarda tavaf yapıp, dua ve ibadetlerde kendisinden çok daha genç olan kafilesindeki arkadaşlarından geri kalmamaya çalışan Leyla nine, umresini tamamlayıp, zaman zaman Mescid-i Haram'a gelerek dua ediyor. Leyla nine burada AA muhabirine yaptığı açıklamada bu yaşında kutsal topraklara gelmekten duyduğu mutluluğu anlattı.
 
"Allah'ın evine geldim daha ne isteyeyim, çok mutluyum" diyen Leyla nine, tüm Müslümanların bu mutluluğu yaşamasını temenni etti.
 
Annesine refakat eden Şeyhmus Özlahlan (78) da bu yıl annesi, eşi ve kendisinin Hac'ca gitmek için müracaat ettiklerini ancak kurada isimlerinin çıkmadığını anımsattı.
 
Kurada isimleri çıkmadığında annesinin çok üzüldüğünü, ancak konuyla ilgili yapılan haberlerin ardından kamuoyunun annesinin durumundan haberdar olduğunu anlatan Özlahlan, daha sonra annesiyle birlikte Hac ve Umre Kurulu kararıyla kutsal topraklara gelmelerine izin verildiğini hatırlattı.
 
Masraflarının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından karşılandığını, Şanlıurfa Milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de kendileriyle yakından ilgilendiğini dile getiren Özlahlan, "Başkanımıza, Bakanımıza ve Diyanet İşleri Başkanına, ilgilenen herkese çok teşekkür ederim" dedi.
 
Şeyhmus Özlahlan, bir kaç gün önce geldikleri kutsal topraklarda annesinin ibadetlerini aksatmadan yerine getirmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.
 
-"Belki de dünyanın en yaşlı hacı adayı"
 
Leyla ninenin bulunduğu kafilenin başkanı Siverek Müftüsü Ahmet Hilmi Yazar da Türkiye'nin en yaşlı hacı adayıyla birlikte kutsal topraklarda bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.
 
Leyla ninenin Türkiye'nin en yaşlı hacı adayı olduğunu hatırlatan Yazar, "Belki de dünyanın en yaşlı hacısı. Ama Leyla nine maşallah ilerlemiş yaşına rağmen bir çok yaşlı hacıdan daha iyi ibadetini yapabiliyor. İnşallah Hac'cını tamamlayarak, hacı olarak sağ salim evine götürürüz" diye konuştu.
 
Türkiye'den Hac'ca müracaat eden en yaşlı hacı adayı olan ancak çekilen kurada ismi çıkmayan Leyla nine, AA muhabirinin konuyla ilgili yaşadığı üzüntüyü yansıtan haberinin ardından kamuoyunun dikkatini çekmişti.