Erdoğan Shçek'li Çoçuklarla Buluştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında kalan ve ÖSS'de başarı sağlayan çocuklarla

01 Eylül 2009 Salı 23:06 tarihinde eklendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında kalan ve ÖSS'de başarı sağlayan çocuklarla, Gölbaşı'ndaki Galip Demirel Vilayetler Evi'nde düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, yemekte yaptığı konuşmada, bu iftarın kendisi için anlam taşıdığını ve gençlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Ramazanı, rahmet, marifet ve ebedi azaptan kurtuluş ayı olarak tanımlayan Başkana Erdoğan, bu ayda kardeşliğin, sevginin paylaşılması gerektiğini söyledi.

Ramazanın anlamlı günlerinde başarılı gençlerle bir arada olmanın kendisini ayrıca duygulandırdığını belirten Erdoğan, ÖSS'deki başarıları dolayısıyla gençleri tek tek kutladığını ifade etti.

Başlamanın bitirmenin yarısı olduğunu dile getiren Erdoğan, "Sizler şu anda başladığınız bu yolculukta bunu bitirecek ve ülkemize milletimize, çok çok faydalı birer insan konumuna ulaşacaksınız. Ben üstün dereceler, neticeler alarak mezun olacağınıza inanıyorum" diye konuştu.

-"ÜNİVERSİTESİ OLMAYAN İL YOK-"

Hükümet olarak eğitime verdikleri önemi de vurgulayan başbakan Erdoğan, 63 yeni üniversite kurduklarını ve üniversitesi olmayan il kalmadığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, "Geçmişte şu ile üniversite gelir mi diye düşünenler şimdi o ile üniversite geldiğini gördüler. Şimdi artık Tunceli'de üniversite var, şimdi artık Hakkari'de üniversite var. 'Acaba olur mu?' diyorlardı. 'Hadi canım sen de' diyorlardı, ama oldu" dedi.

Bu üniversiteleri geliştirmeyi ve eğitim kadrosunu güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Erdoğan, gençlerin rahatlıkla konaklayacakları yurt sayısını artırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, 7 yıl önce "Haydi Kızlar Okula" kampanyasını başlattıklarında 780 bin kız çocuğunun okula gönderilmediğini, kampanya sayesinde 350 bin kızın eğitime kazandırıldığını hatırlattı. Erdoğan, bu süreci "inatla, aşkla, heyecanla" devam ettireceklerini dile getirdi.

"ASLA VE ASLA YOKLUK HİSSİNE KAPILMAYIN"

Gençlere desteklerinin her zaman süreceğini vurgulayan Erdoğan, "Asla ve asla yokluk, imkansızlık hissine kapılmayın. Her zaman sizin yanınızdayız" dedi.

Ziraat Bankası'nın, ÖSS'de başarılı olan SHEÇEK'li gençlere bin TL'lik hediyesi olacağını bildiren Erdoğan, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'dan da çocuklara devamlı burs sağlamak için Bakanlıkla gerekli görüşmeleri yapmasını istedi.

Başbakan Erdoğan, çocuklara karşılarına ne engel çıkarsa çıksın yılmamalarını, "Ben bunun üstesinden gelirim" demelerini önerdi.

Konuşmasının ardından Erdoğan çocuklara, Ziraat Bankası'nda kendileri adlarına açılmış hesaba ait bankamatik kartları ile kalem takımı ve flash bellekten oluşan hediye paketi verdi.