Erdoğan'ın restine ABD yorumu

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Suriye çıkışını "ölçülü" bulduklarını ve Türkiye'yi şu ana kadarki tutumundan dolayı takdir ettiklerini belirtti.

Erdoğanın restine ABD yorumu
27 Haziran 2012 Çarşamba 13:16 tarihinde eklendi, 1.298 kez okundu.

 

Carney, ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bir soru üzerine, “Kuzey Atlantik Konseyi'nin Türkiye'nin talebi üzerine toplandığını ve 22 Haziran'da bir Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesini kabul edilemez bir eylem olarak nitelediğini, bu durumu en güçlü ifadelerde kınadığını” hatırlattı.
 
ABD ve NATO'nun Türkiye ile dayanışma içerisinde olduğunu vurgulayan Carney, “Esad rejimini sorumlu tutmada ve Suriye'de ihtiyaç duyulan siyasi değişime yönelik gayretleri sürdürmede Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız” dedi.
 
Carney, son dönemde Suriye ordusundan üst düzey isimlerin Ürdün ve Türkiye'ye sığınmasının, Esad rejiminin Suriy e'de durum üzerindeki kontrolünü kaybettiğinin diğer bir göstergesi olduğuna işaret ederek, “Ancak Esad'ın, hava gücüne ve Şebiha milislerine devamlı başvurmasından görüldüğü üzere, her ne pahasına olursa olsun iktidara tutunmak için her şeyi göze aldığı da ortada” diye konuştu.
 
Sözcü Carney, “Türkiye'nin ve NATO müttefiklerimizin yanındayız” ifadesini kullandı.
 
Bir gazetecinin, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü (dünkü) konuşmasında oldukça sert ifadeler kullandığı ve ABD Başkanı'nın, bu tür keskin retoriğin, Türkiye-Suriye sınırında gerilim yaşanması riskini artırabileceğine dair kaygılı olup olmadığını” sorması üzerine Carney, şunları söyledi:
 
“Bence açıklamalar, sizin tarif ettiğinizden daha ölçülüydü. Kuzey Atlantik Konseyi'nin açıkça belirttiği gibi bu, kabul edilemez bir eylemdi. ABD, Türkiye olayı incelemeye ve BM Güvenlik Konseyi içerisinde dahil, vereceği yanıtı belirlemeye devam ederken, Türkiye ile Türk yetkililer ile yakın temas halinde kalmaya devam ediyor. Suriye'de demokratik değişimi destekleme gayretlerimiz çerçevesinde ve Esad rejimini sorumlu tutmak için Türkiye ve diğer ortaklarımızla çalışacağız. Türkiye'yi şu ana kadarki ölçülü yanıtından dolayı takdir ediyoruz.”
 
ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
 
Başbakan Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında, Suriye tarafından düşürülen Türk jetiyle ilgili olarak Türkiye'nin izleyeceği politikayı açıklarken, "Suriye'den sınırımıza güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsur, tehdit olarak değerlendirilecek" demişti.