Esad'ı sözünü tutmamakla suçladı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı ülkede reform yapacağına yönelik verdiği sözlerine yerine getirmemekle suçladı

Esadı sözünü tutmamakla suçladı
16 Eylül 2011 Cuma 15:00 tarihinde eklendi.

 

Genel Sekreter Ban, BM'de Suriye'deki gelişmelere yönelik bir soru üzerine, Esad'ın ülkede şiddeti ve baskıyı artırdığını belirterek kendisine durması yönünde Arap Birliği başta olmak üzere yapılan tüm talepleri görmezden geldiğini söyledi.
 
Ban, "Neredeyse altı ay oldu, kendisiyle birkaç kez konuştum, bana hep söz verdi, ama hiçbirini tutmadı. Artık yeter, artık uluslararası toplum (Suriye'ye yönelik) tutarlı önlemler almalı ve tek ağızdan konuşmalı" dedi. Ban bu kapsamda Suriye'ye yönelik yapılması gerekenlere BM'ye üye devletlerin karar vermesi gerektiğini belirtti.
 
Genel Sekreter Ban, BM İnsan Hakları Konseyi'nin Suriye'deki insan hakları ihlallerini araştırmak üzere uluslararası bir komisyon kurmaya karar verdiğini de hatırlatarak "Suriye'deki gösterilerin son derece baskıcı şekilde durdurulması sırasında yapılan insan hakları ihlalleri araştırılmalı" dedi.
 
120'DEN FAZLA LİDER BM'YE GELECEK
 
Ban, gelecek hafta başlayacak 66. dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantılarına katılmak üzere 120'den fazla ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının BM'ye geleceklerini, bu liderlerden 12'sinin kadın olduğunu ve Genel Kurulun üst düzey toplantısının açılışını BM'nin 66 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın liderin, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in yapacağını da bildirdi.
 
GENEL SEKRETER BARIŞ ÇANINI DA ÇALDI
 
Bu arada BM Genel Sekreteri Ban, Uluslararası Barış Günü'nün 30. yıldönümünü dolayısıyla BM kampüsünde bulunan barış çanını da çaldı. Ban burada yaptığı konuşmada, barış ve demokrasinin BM'nin asli değerleri olduğunu belirterek bu değerlerin insan hakları için hayati olduğunu vurguladı.
 
BM Genel Kurul Başkanı El Nasır da yaptığı konuşmada Arap dünyasında barış, demokrasi ve adalet adına tarihi gelişmelerin yaşandığını belirterek "Bu kapsamda meşru ve kalıcı barış, barışçıl yollarla sağlanmalı ve arabuluculuk gibi yöntemlere başvurulmalı" dedi.
 
Törene BM iyi niyet elçileri Oscar ödüllü aktör Michael Douglas ve müzisyen Stevie Wonder da katıldı