Esad'ın ömrünü İsrail açıkladı

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidardan uzaklaştırılmasına sadece haftalar kaldığını iddia etti. Barak, Esad'ın düşmesiyle İsrail'in düşmanlarına büyük bir yumruk indirileceğini savundu.

Esadın ömrünü İsrail açıkladı
15 Aralık 2011 Perşembe 11:01 tarihinde eklendi, 3.798 kez okundu.

 

Washington'da dün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la görüşmesi öncesi açıklama yapan Barak, "Esad, muhaliflere karşı tutumu nedeniyle meşruiyetin kaybettiği gibi kendi halkını kıyımdan geçiren biri haline geldi. İktidardan uzaklaştırılması belki haftalar alabilir ama aylarca süreceğine inanmıyorum" dedi.
 
İsrail Savunma Bakanı Barak, Esad'ın iktidardan düşmesinin İsrail'in düşmanlarına büyük bir darbe vuracağını da savundu.
 
İsrail Stratejik İşler Bakanı Moşe Yalon da, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidardan uzaklaştırılmasının an meselesi olduğunu söyledi.
 
ARAPLAR ESAD'I İSTİFAYA İKNAYA ÇALIŞIYOR
Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Obama yönetimi, Esad'ın iktidarı bırakması için İsrail'le benzer görüşleri paylaştığını ancak Arap ülkelerinin Suriye Devlet Başkanı'nı istifa etmeye zorladığı, bunun da önümüzdeki yıl içinde gerçekleşme olasılığının olduğu belirtildi.
 
'SURİYE REJİMİ YÜRÜYEN BİR ÖLÜ' 
ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Masası Şefi Frederic Hof, ABD Kongre üyelerini bilgilendirmek için yaptığı sunumda, "Suriye'deki rejimin artık yürüyen bir ölü olduğunu" iddia ederek, "Ancak bu rejimin ne kadar zamanının kaldığını şimdiden kestirmek zor" dedi.
 
27 SURİYE ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ
Suriye ordusundan ayrılan isyancılar, Dara kenti ve çevresinde güvenlik güçleriyle girdiği çatışmalarda, 27 Suriye askerini öldürdü. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, isyancı askerlerin, Dara'da iki noktada Suriye ordusuyla çatışmaya girdiğini belirtti.
 
GÜVENLİK GÜÇLERİ 35 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ 
Suriye'nin çeşitli kentlerinde yönetim karşıtlarına düzenlenen operasyonlarda ise 35 kişinin öldürüldüğü iddia edildi. Suriye Genel Devrim Konseyi, başta başkent Şam'ın banliyöleri olmak üzere Hama, Humus ve İdlib kentinde muhaliflere karşı düzenlenen operasyonlarda güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölü sayısının 35'e çıktığını belirtti.
 
Operasyonlarda çok sayıda kişinin yaralandığını ve tutuklandığını ifade eden yerel Suriyeli muhalifler, birçok kentte iletişim ve elektriklerin kesildiğini savundu.

NTV