Eskişehir'de 1500 kişi yürüdü

Eskişehir'de yaklaşık bin 500 kişi 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle ellerinde Türk Bayraklarıyla yürüyüş yaptı.

Eskişehirde 1500 kişi yürüdü
30 Ağustos 2013 Cuma 20:08 tarihinde eklendi.
 
İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda toplanan aralarında CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de bulunduğu kalabalık Hamamyolu Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Büyükerşen bir süre yürüdükten sonra kalabalıktan ayrıldı.

Çeşitli siyasi partiler, sendikalar, odalar ile demokratik kitle örgütlerinin destek verdiği 30 Ağustos Zafer Yürüyüşü'ne ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle katılanlar sık sık 'Genciz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Hükümet istifa' ve 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganı attı. Yaklaşık 3 kilometre yürüyerek Hamamyolu Caddesi'ndeki Saatli Park'ta yürüyüşü tamamlayan kalabalığa hitaben basın açıklamasını yürüyüş düzenleme kurulu üyesi Prof. Dr. Can Ayday okudu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Ayday şunları kaydetti:

"91 yıl önce Ağustos sıcağında Afyon Kocatepe ile İzmir arasını 15 günde koşarak alan ve yurdu düşmanlardan kurtaran o ordunun ve yanında duran, ona her konuda destek olan halkın yaptıklarının yanında Adalardan Hamamyolunu yürümenin esamesi okunmaz. 91 yıl sonra biz ne yaptık?

Ülkesini, vatanını sevenleri zindanlara tıktık. Bundan sonra yapılacak olan nedir? Şuanda iktidarda olanların öcü gibi korktukları bir kelimeyi hayata geçirmek. Bu öcü gibi korktukları kelime 'birleşmektir."

DHA