Esma Esad'e videolu çağrı

BM'den Esma Esad'e videolu çağrı yaptı ve 'Halkın için ayağa kalk, kocanın arkasına saklanmayı bırak!' dedi

Esma Esade videolu çağrı
18 Nisan 2012 Çarşamba 09:42 tarihinde eklendi, 1.557 kez okundu.

 

Suriye’de geçtiğimiz yılın şubat ayında başlayan isyan hareketi süresince çok fazla ortalarda görünmeyen, verdiği tek röportajda ise diktatör eşinin arkasında olduğunu belirten Suriye’nin İngiltere doğumlu First Leydi’si Esma Esad, aynı Suriye lideri gibi giderek köşeye sıkışıyor.
 
Önce isyan devam ederken Avrupa’dan sipariş ettiği lüks ürünlerin listesi, ardından da isyanla birlikte ülkede dökülen kan karşısında endişe duymadığını ortaya koyan e-posta mesajları açığa çıktı.
 
Maillerden birinde “Dinleme konusuna gelirsek, asıl diktatör benim, Beşar’ın seçeneği yok” dediği Suriye lideri için “çok güçlü” ifadesini kullandığı görüldü.
 
Durum böyle olunca Avrupa Birliği ve ABD’nin Suriye rejiminin üst düzey üyelerine yönelik uyguladıkları ambargoların kapsamına alındı. Yurt dışındaki mal varlıklarına el konuldu, seyahat yasağı getirildi. Hatta pasaportunu taşıdığı İngiltere’nin vatandaşlığından bile çıkarılması gündeme geldi.
 
İnternette imzaya açıldı
 
First Lady’nin duyarsızlığı, Suriye’deki karmaşaya barışçıl çözüm arayan Birleşmiş Milletler’deki diplomatları da rahatsız etmiş olacak ki, Esma bu kez de uluslararası bir kampanyanın hedefi oldu.
 
Birleşmiş Milletler’de görev yapan kadın diplomatlar ve 9 ülkenin daimi temsilcilerinin eşleri bir açık mektup kaleme alarak Esma Esad’a çocukların katledilmesini durdurma çağrısı yaptı.
 
YouTube’dan çağrı
 
Alman Süddeustche Zeitung gazetesine göre “Senin neyin var Esma?” başlığını taşıyan bildiriye Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İngiltere, Japonya, Finlandiya, Macaristan, Filipinler, Katar ve Güney Afrika daimi temsilcilerinin eşleri de imza koydu.
 
BM Genel Merkezi’nde görev yapan kadın diplomatların da imzaladığı açık mektubun yanı sıra video paylaşım sitesi YouTube’da da Esma Esad’a hitaben bir video mesaj yayınlandı
 
Videoda Esma Esad’a, “Sen imajını düşünüyorsun ama bu kimsenin umurunda değil. Tüm Suriyeli çocukların annesi olmalıydın. Şimdi kocanı durdur ve o çocukları kurtar” çağrısı, öldürülen çocukların görüntüleri eşliğinde yapıldı.
 
İŞTE O MEKTUP
 
Sevgili Esma, Bazı kadınlar stillerini önemser. Bazıları ise halkını... Bazı kadınlar imajlarını kurtarmak için çaba gösterir, bazıları ise hayatta kalmak için...
 
Bazı kadınlar barış için daha önce söylediklerini unuttu. Bazı kadınlar ise sadece ölüleri için dua ediyor. Bazı kadınlar seçim yapma şansları yokmuş gibi davranırken, bazıları ise harekete geçiyor. Sana ne oldu Esma?
 
Yüzlerce Suriyeli çocuk öldürüldü ya da yaralandı. Bir gün çocuklarımız bize bu akan kanı durdurmak için ne yaptığımızı soracak. Onlara ne cevap vereceksin Esma?
 
Başka bir seçeneğin olmadığını mı? Her çocuğun bir adı ve ailesi vardı. Hayatları bir daha hiç aynı olmayacak Esma, sen kendi çocuklarına iyi geceler öpücüğü verirken, bir başka anne çocuğunun yatağını boş bulacak.
 
Bu çocukların hepsi senin çocuğun olabilirdi. Onlar zaten senin çocukların. Barış için harekete geç Esma. Şimdi konuş. Halkın için konuş... Kocanı ve onun destekçilerini durdur. Artık kenarda durup izleyen olmayı bırak. Senin imajın kimsenin umurunda değil. Biz senin yaptıklarını umursuyoruz. Haydi, şimdi!