Eurovision'a neden Can Bonomo seçildi?

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Eurovisiona neden Can Bonomo seçildi?
15 Mart 2012 Perşembe 20:57 tarihinde eklendi, 1.705 kez okundu.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili olarak, ''Can Bonomo'yu seçmemizin nedeni, kendi geçmişi dolayısıyla en azından Türkiye'ye karşı olumsuz tavır ortadan kalkacak ve büyük bir ihtimalle de bu, bizim puanlarımızın daha da artmasını sağlayacak'' dedi. 
    
Şahin, Anadolu Ajansı Haber Akademisine konuk oldu. Öğrencilere TRT'nin çalışmalarına ilişkin bilgi veren Şahin, habercilikte bazı konulara dikkat etmenin başarıyı artıracağını söyledi. Haber kaynağı ile empati kurmanın önemine dikkati çeken Şahin, haber yaparken objektif olunması gerektiğini, ''ideolojik körlüğün'' de objektif haberciliğe aykırı olacağını belirtti. 
    
Haber yaparken iyi sorgulamak gerektiğini, habercinin ''şüpheci'' ve ''meraklı'' olmasının başarı oranını artıracağını dile getiren Şahin, öğrencilere, ''Kesinlikle eleştirilere açık olun. Eleştiriye açık olmazsanız insanlar düzeltebileceğiniz yanlışlarınızı size söylemezler'' tavsiyesinde bulundu. 
    
Teknolojiyi takip etmenin de önemli olduğunu ifade eden İbrahim Şahin, ''Teknoloji sizin gece gündüz birlikte olacağınız arkadaşınız olsun. Eğer siz rakiplerinizden hızlı koşarsanız, daha hızlı düşünürseniz, hareket ederseniz kazanan siz olursunuz'' diye konuştu. 
    
TRT'nin yaptığı ''son dakika'' haberleriyle ilgili yapıyı değiştirdiklerini de anlatan Şahin, böylece TRT'nin son dakika haberlerinde çok sürat elde ettiğini, başarısını artırdığını söyledi. 
     
-''Benim dönemimde birincilik olsun isterim''- 
     
Şahin, bir başka öğrencinin, ''Can Bonomo, Avrupa'da özellikle tıklanma rekorları kırıyor, müziği çok farklı bulunuyor. Eurovision'daki şansını nasıl görüyorsunuz-'' sorusu üzerine de ''Eurovision bu yıl Bakü'de olmasaydı birinci olabilirdik. Bir Türk Cumhuriyeti 1 sene sonra tekrar Türkiye'ye veya Türkçe konuşan bir ülkeye birincilik vermezler. İkincisi, bu sene Ermenistan protesto edip gitmedi, Ermenistan'a oy verecek olanların oyu bize geleceği için...'' dedi. 
    
Şahin, şöyle konuştu: 
    
''Geçen sene en büyük şanssızlığımız şuydu, Azerbaycan, Ermenistan gibi bize oy veren ülkelerle aynı grupta olduğumuz için oylarımız bölünmüştü. Konunun yavaş yavaş bölge ülkeler arasında puanların dağılmasının dışında bu, siyasi anlamda bir şarkı yarışmasına döndüğü için de çok açık söylemek gerekirse birinci, beşinci olmak gibi bir kaygımız yok. Önemli olan Türkiye'yi en güzel şekilde temsil etmek. Ama genel müdür olarak benim dönemimde de bir birincilik olmasını çok arzu ederim. Can Bonomo'yu seçmemizin de nedeni, kendi geçmişi dolayısıyla en azından Türkiye'ye karşı olumsuz tavır ortadan kalkacak ve büyük bir ihtimalle bu, bizim de puanlarımızın daha da artmasını sağlayacak. Bir diğer husus da alanına sahip bir genç arkadaş.'' 
    
TRT Genel Müdürü Şahin, ''Eurovision için Türkiye'yi temsil ediyorsa Türkçe olmalı demiştiniz. Aradan 3 yıl geçti ve İngilizce bir parçayla katılıyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusuna karşılık olarak da ''Bugün de söylüyorum, bana sorsalar yine Türkçe olmasını isterim. Ama hangi dilde seçiyorsa sanatçı müdahale etmeyi çok uygun görmüyorum'' ifadesini kullandı. 
    
Şahin, ''Türkçe ile Edirne'den veya Iğdır'dan çıktığımızda, bizim yarışan ülkelerden sadece belki Azerbaycan anlayacak. Sadece enstrümanlarınızla bilineceksiniz. Halbuki biz özellikle Can Bonomo'nun parçalarına Türk enstrümanlarının mutlak surette yerleştirilmesini istedik. Zaten müziğin tınısını dinliyorsunuzdur. 3-4 tane Türk enstrüman var. Bağlama, ney var'' diye konuştu. 
    
Can Bonomo'nun Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye'yi temsil ettiği ''Love Me Back'' adlı parçasında bir Balkan müziği havasının da olduğunu belirten Şahin, bunun da Balkanlardan oy getirebileceğini sözlerine ekledi.