EXPO turuna başlıyor

Binali Yıldırım, EXPO 2020'yi İzmir'e kazandırmak için Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) üyesi ülkelere ikna turuna çıkacak.

EXPO turuna başlıyor
10 Nisan 2013 Çarşamba 15:09 tarihinde eklendi.

 

 Ürdün ile başlayacağı ikna gezilerine Güney Amerika ülkeleri ile devam edeceğini belirten Yıldırım, "EXPO 2020'yi İzmir'e getirmek için söz vermiştik. Sözümüzü yerine getirmek için de her şeyi yapmaya hazırız. EXPO ile tüm dünya İzmir'e gelsin diye önce biz gidiyoruz" dedi.
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, EXPO 2020'yi İzmir'e kazandırmak için dünya turuna çıkmaya hazırlanıyor. Yıldırım, EXPO 2020'nin hangi şehre verileceğine ilişkin oy verecek Uluslararası Sergiler Bürosu üyesi ülkeleri ikna etmek için 8 Nisan'da yola çıkacak. İlk olarak Ürdün'e gidecek olan Bakan Yıldırım burada mevkidaşlarının yanı sıra BİE delegeleri ile bir araya gelecek. İki gün boyunca Ürdün'de çeşitli temaslarda bulunacak olan Yıldırım, daha sonra ise Lübnan'ın başkenti Beyrut'a geçecek. Beyrut'ta, İzmir'in tanıtımına yönelik sunum yapacak olan Yıldırım, daha sonra ise Ankara'ya dönecek. Bakan Yıldırım, üç günlük dinlenmenin ardından ise rotayı Güney Amerika'ya çevirecek. İlk olarak Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu'nu birleştiren Panama Kanalı'nın da geçtiği Panama'ya gidecek olan Yıldırım, burada da Panamalı hükümet yetkilileri ile görüşecek.
 
Bakan Yıldırım, EXPO 2020 için iki yıl önce 2011'de başvuruda bulunduklarını ve süre zarfında önemli adımlar attıklarını söyledi. Çalışmalar kapsamında gerekli yasal alt yapının oluşturulduğunu, EXPO yeri için kanun çıkarıldığını, yönlendirme, yönetim ve icra kurullarının oluşturulduğunu belirten Yıldırım, şöyle dedi:
 
"EXPO Uluslararası Sergiler Bürosu'nun görevlendirdiği heyet yaptığımız çalışmaları incelemek için geçtiğimiz aylarda İzmir'e gelmişti. EXPO çalışma grubumuz da kendilerine çok güzel bir rapor sunmuştu. BİE heyeti, söz konusu incelemeler sonrası ülkemizden çok memnun ayrıldı. Ancak, EXPO oylamasında İzmir'in kaderini belirleyecek tam 159 ülke bulunuyor. Bu nedenle İzmir'i tanımayan ülkelere de İzmir'i tanıtmamız gerekiyor."
 
Bakan Yıldırım, ikna ziyaretlerinde İzmir'in neden EXPO için en uygun şehir olduğunu anlatacaklarını belirterek, "Ayrıca İzmir'e yönelik yaptığımız yatırımları, sağlıkla, ulaştırmayla ilgili çalışmaları da kapsamlı bir şekilde BİE üyelerine anlatma fırsatımız olacak" dedi. 
 
EXPO 2020 konusunda İzmir'e çok güvendiklerinin altını çizen Yıldırım, İzmir'in EXPO'yu hak ettiğinin altını çizdi, Yıldırım, "EXPO 2020'yi İzmir'e getirmek için söz vermiştik. Sözümüzü yerine getirmek için de her şeyi yapmaya hazırız. EXPO ile tüm dünya İzmir'e gelsin diye önce biz gidiyoruz. Gerekirse de tüm dünyayı turlarız" dedi.

DHA