Eylemcileri tekme tokat dövdüler

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi binasını ele geçirmek için polise buldozer ve değneklerle saldıran eylemcilerin sonu kötü oldu

Eylemcileri tekme tokat dövdüler
03 Aralık 2013 Salı 09:34 tarihinde eklendi.
Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi’ne girmeye çalışan ekibi tek tek Cumhurbaşkanlığı İdaresi Binası önüne çeken Kartal Timleri (Berkut) burada yakaladıkları eylemcileri, tekme tokat dövdü. 
 
Saldırıda bulunan eylemcileri tek tek alan polisin dövdüğü eylemcilerin görüntüsünü çekmeyi de ihmal etmedi. 
 
Bir eylemcinin özür dileyip, sadece oradan geçiyordum demesi dikkat çekti. 
 
Yere yatırılan eylemcileri feci şekilde döven polisler hareketsiz kalan eylemcilere yine tekme atarak; “Ne o öldünüz mü? Hayatta mısınız?” diye sordu.
 
Olayın görüntülerinin sızması üzerine Berkut’lara sosyal medyada çok sayıda eleştir yorumları geldi.
 
Ukrayna Hükümeti’nin Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması sürecini askıya almasına karşı çıkan eylemciler, Kiev Belediyesi ve Ukrayna Sendikası binasının ardından turuncu devrimin yapıldığı Bağımsızlık Meydanı’nı da ele geçirdi. Eylemciler hâli hazırda Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık binasını ele geçirmek teşebbüsünde bulunuyor.
 
AB ile Rusya arasında sıkışan Ukrayna Hükümeti geçtiğimiz hafta tercihini Rusya’dan yana yapması üzerine AB yanlıları, 9 yıl önce ‘turuncu devrimin’ yapıldığı Bağımsızlık Meydanı’nda ‘Euro Meydanı’ adı verdikleri eylemlerine başlamıştı.

CİHAN