Ferhat hayata yağmurla tutundu

Van’da depremden 108 saat sonra enkazdan kurtarılan 12 yaşındaki Ferhat Tokay’ın, 4 gün boyunca yağmur suyu içerek hayatta kaldığı öğrenildi.

Ferhat hayata yağmurla tutundu
28 Ekim 2011 Cuma 12:20 tarihinde eklendi.

 

Erciş ilçesi Van Yolu Caddesi'ndeki Sevgi Apartmanı'nın enkazından, depremden 108 saat sonra sağ olarak kurtarılan 12 yaşındaki Ferhat Tokay’ın Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor. Tokay'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.
 
Sevgi Apartmanı’nın zemin katında bulunan bir ayakkabı satış mağazasında çalışan Tokay’ın arkadaşıyla birlikte cumartesi gecesi mağazada kaldığı öğrenildi.
 
Van Sağlık Müdür Yardımcısı Hamit Karataş, bir kolonun dibinde 4 gün boyunca sesini duyurmaya çalışan Tokay’ın, yağmur sularıyla beslendiğini aktardı.
 
Ferhat Tokay'a, ilk ulaşan Şanlıurfa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birimi’nden Bekir Sıtkı Gider oldu.
 
Ferhat'ın kendilerini arkadaşı zannederek ses vermesiyle fark ettiklerini belirten Gider, yaklaşık 2 saatlik bir çalışmadan sonra çocuğun enkazdan çıkarıldığını söyledi.
 
İLK SÖZÜ: AÇIM, BENİ BURADAN ÇIKARIN
Ferhat'in ilk sözlerinin “açım, beni buradan çıkarın” olduğunu anlatan Gider, şunları kaydetti: "Gece geç saatlerde çalışırken, bizi arkadaşı zannederek konuşunca canlı olduğunu anladık. Kısa bir çalışma sonunda açtığımız bir pencereden ulaştığımızda Tokay, dizüstü bir durumdaydı. O sırada moral seviyesini yüksek tutmak için şaka yaptık, bir yemek borçlandık. Aç olduğunu söylediği için. Azerbaycan ve Afyonkarahisar ekipleriyle yaklaşık 2 saat çalışmadan sonra kurtardık.”