Filipinler'de tarihi an!

Filipinler'de hükümet ile özerklik talebiyle 40 yıldır savaşan Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında barış anlaşması imzalandı.

Filipinlerde tarihi an!
15 Ekim 2012 Pazartesi 13:20 tarihinde eklendi, 1.555 kez okundu.

Filipinler'de hükümet ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında, Manila'daki Malacanang Devlet Başkanlığı Sarayı'nda Filipinler Devlet Başkanı III. Benigno Aquino ile ülkenin en büyük Müslüman grubu olan Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin (MİKC) lideri El Hac Murad İbrahim'in huzurunda barış anlaşması imzalandı.

 
Çerçeve anlaşmasına, Malezya'nın arabuluculuğu ile yaklaşık 15 yıl süren barış görüşmelerinin ardından varıldı.
 
Filipinler Devlet Başkanı Aquino ve MİKC lideri İbrahim'in huzurunda imzalanan anlaşmanın törenine, Malezya Başbakanı Necib Rezak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel  Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve aralarında Türkiye'nin Manila Büyükelçisi Hatice Pınar Işık'ın da olduğu diplomatik misyon temsilcileri katıldı.
 
Çerçeve anlaşma, ülkenin güneyindeki Müslüman azınlık tarafından idare edilecek yeni bir özerk bölge kurulmasını öngörüyor.
 
Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin güney bölgesinde, merkezi yönetime karşı yaklaşık 40 yıldır devam eden ayaklanmada yaklaşık 120 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.