Fındık üreticisi yağmur duasına çıktı

Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan sıcak hava fındığı olumsuz etkiledi. Haftalardır yağmurun yağmaması üzerine mahsulünde yanmalar oluşan fındık üreticisi çareyi yağmur duasında aradı.

Fındık üreticisi yağmur duasına çıktı
15 Temmuz 2013 Pazartesi 11:32 tarihinde eklendi.

Ordu’nun Perşembe ilçesinde sıcak havalardan mahsulü zarar gören binlerce çiftçi bir araya gelerek, yağmur için dua etti. Binlerce fındık üreticisi Ordu'nun Perşembe ilçesinde Yağmurlar Camii avlusunda toplandı. İki rekat istiska (yağmur) namazı kılan cemaat, ardından duaya geçti. Eller aşağıya doğru tutuldu, Allah'tan yağmur istendi.

Yaklaşık otuz köyün katıldığı yağmur duasında konuşan Perşembe Müftüsü Cemal Uzun, ‘İnşallah Cenab-ı Hak'tan bugün yağmur talep edeceğiz. İstemesi bizden, inşallah Cenab-ı Hakk’ın bu talebimizi, duamızı kabul edeceğine inanıyoruz. İnşallah yağmurla birlikte hep beraber ekinlerimizin tekrar bereketli olmasına sevineceğiz.” dedi.

Uzun yıllar böyle bir kurakla karşılaşmadıklarını belirten çiftçiler, havaların daha da sıcak gitmesinden endişe duyduklarını söyledi.

Çiftçiler, "Şu an mahsüllerimiz hakikaten zarar gördü. Güneşin fındıkta yanmaya yüzde 35 etkisi var. Bir hafta daha devam ederse bu oran daha da yükselir diye tahmin ediyorum. Yüce Rabb'im inşallah bizi rahmetiyle kavuşturur.” şeklinde konuştu.


CİHAN