Firefox işletim sistemini ilan etti

Mozilla, akıllı cep telefonları için geliştirdiği Firefox adlı işletim sistemini resmen duyurdu.

Firefox işletim sistemini ilan etti
05 Temmuz 2012 Perşembe 10:56 tarihinde eklendi, 1.028 kez okundu.

 

Yeni işletim sisteminin 2013 yılının ilk aylarında hizmete sunulması bekleniyor.
 
Halihazırda Firefox internet tarayıcıyı gibi çeşitli yazılım uygulamaları geliştiren Mozilla Vakfı, aynı isimle akıllı cep telefonları için bir işletim sistemi geliştirmeye karar verdi.
 
Bilişim dünyasında büyük ilgi gören kararın yankıları gecikmedi ve aralarında Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefonica ve Telenor gibi şirketlerin bulunduğu önemli sektör temsilcileri, geliştirme çalışmalarına katkı sağlayacaklarını açıkladılar.
 
İlk cihaz 2013’te
 
ZTE ve Alcatel ticari markası altında çalışan TCL Communication Technology şirketleri, Qualcomm'un Snapdragon işlemcisi yüklü ilk cihazı üretmek üzere kontrat imzaladı.
 
Söz konusu işletim sistemi yüklü ilk cihazın, ticari olarak 2013 yılının başlarında Telefonica'nın yerel ortaklığı Vivo tarafından Brezilya'da tüketicilere sunulması bekleniyor.
 
Yeni işletim sistemi, hem geliştiricilerin kod yükünü hafifletmek hem de telefonun yeteneklerini artırmak amacıyla ''HTML5'' teknolojisini destekleyecek.
 
Telefonica'nın ''Dijital Bölümü'' her telefonda olan standart arama, mesajlaşma, oyunlar gibi mimari özelliklerin geliştirilmesi için Mozilla ekibi ile ortak çalışmayı sürdürüyor.