Fransa Sevil'i konuşuyor

Fransa ve Avrupa'da binlerce kişi "terör örgütüyle işbirliği yaptığı" gerekçesiyle Eskişehir'de tutuklanan Türk asıllı Fransız öğrenci Sevil Sevimli için seferber olmaya başladı.

Fransa Sevili konuşuyor
25 Temmuz 2012 Çarşamba 13:10 tarihinde eklendi, 1.385 kez okundu.

 

Fransa'da Türkiye adı son günlerde Sevil Sevimli ile anılıyor. Başta "Le Monde" gazetesi olmak üzere çok sayıda yayın organı, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 19 yaşındaki öğrencinin şiddet içermeyen bazı eylemlere katıldığı için tutuklanmış olmasına geniş yer ayırdı.
 
Le Monde, 29 Haziran tarihli sayısında "Sevil Sevimli ne suç işledi Sayın Erdoğan?" başlıklı bir başyazı yayımlamış ve "Fransa'nın başına Türkiye'nin AB üyeliğine daha az karşı olan bir başkanın gelmesi Türk-Fransız ilişkilerinde yeni bir başlangıç umudu estirmişti. Sevil Sevimli'nin tutukluluğuna devam edilmesinin bu perspektifi ziyan etmesi gerçekten yazık olur" yorumunda bulunmuştu.
 
Avrupa Birliği'nin Erasmus öğrenci değişim programı çerçevesinde geçen yıl Fransa'dan Türkiye'ye gelen Sevil Sevimli, 9 Mayıs 2012 tarihinde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği "DHKP-C operasyonu" kapsamında gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Eskişehir H tipi cezaevine yerleştirilen Sevimli, "sol içerikli kitaplar okumak", "Grup Yorum konseri ve 1 Mayıs kutlamalarına katılmak", "1 Mayıs pikniğine katılmak", "Damında Şahan-Güler Zere belgeselini seyretmek" ve "parasız eğitim talep eden afişleme yapmak"la suçlanıyor.
 
İMZA KAMPANYASI 
Sevil Sevimli'nin serbest bırakılması için Fransa'da yaşadığı Lyon kentindeki arkadaşları tarafından imza kampanyası başlatıldı. İnternette başlatılan "Sevil Sevimli'ye özgürlük" kampanyası kapsamında şu ana kadar yaklaşık 10 bin imza toplandı. Toplanan imzaların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'e gönderileceği belirtildi.
 
DESTEK GÖSTERİLERİ 
Sevil Sevimli için bugüne kadar Fransa'nın Lyon kentinde ve Strasbourg'da Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi binası önünde destek gösterileri düzenlendi. Sevimli'nin davasının ne zaman görüleceği henüz bilinmiyor.

NTV