Galatasaray Lisesi önünde gerginlik

Gezi Parkı olaylarının ardından gözaltına alınan lise ve üniversite öğrencilerinin arkadaşları ile aileleri, Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaparak gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Galatasaray Lisesi önünde gerginlik
18 Temmuz 2013 Perşembe 20:23 tarihinde eklendi.
Gözaltına alınanlardan birinin evinde bulunan 20 Amerikan Doları'nın polis tarafından delil olarak savcılığa gönderildiğini iddia eden bir eylemci elindeki bir dolar fotokopilerini çevik kuvvet polisi üzerine atınca kısa süreli gerginlik yaşandı.

Galatasaray Meydanı'nda saat 19.30 sıralarında toplanan lise ve üniversite öğrencileri ile ailelerinin oluşturduğu yaklaşık yüz kişilik grup, Gezi Parkı eylemleri sonrası gözaltına alınan arkadaşlarının ve çocuklarının serbest bırakılmasını isteyerek slogan attı.

Ellerinde "Gezi Direnişi Yargılanamaz" ve "Üniversitelileri Serbest Bırak" yazılı pankart ile "Biz de Çıktık Taksim'e Bizi de Alın", "Sokağı Serbest Bırak", "Liselileri Serbest Bırak", "Üniversitelileri Serbest Bırak" yazılı döviz taşıyan grup adına basın açıklaması yapan üniversite öğrencisi Pelin Zorbay gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyleyerek "Katiller, palalılar, satırlılar sokaklarda kol gezerken, halkın isyanına omuz veren, polisin gaz bombalarına TOMA'larına karşı meşru müdafaa gösteren üniversiteliler düzmece operasyonlarla gözaltına alınıyor" dedi.
 
Pelin Zorbay, üniversitelere getirilmesi planlanan polislere de aynı direnişi göstereceklerini ifade etti. Basın açıklamasının ardından, gözaltında bulunan lise öğrencisi H.Özcelik'in babası Aydın Özçelik bir konuşma yaptı. Kızının bir an önce serbest bırakılmasını isteyen Özçelik "Başbakan ve Vali çocuklarınızı alın can güvenlikleri yok dedi. Ancak biz çocuklarımızın yanında yer aldık. Çocuklarımız barışçıl bir eylem yaptılar" diye konuştu.
 
Basın açıklamasının ardından bir öğrenci, gözaltına alınan arkadaşlarından birinin evinde bulunan 20 doların polis tarafından delil olarak savcılığa gönderildiğini iddia ederek elinde tuttuğu bir dolar fotokopilerini Galatasaray Meydanı'nda güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisinin üzerine attı.

Bunun ardından polis ile eylemciler arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Polis, eylemcilere yönelik müdahale için hazırlık yaptığı sırada araya giren bazı öğrenci yakınları ortamı sakinleştirerek eylemcilerin dağılmasını istedi.
 
Eylemcilerin dağılmaya başladığı anlarda birkaç polis ile eylemci yakınları arasında küçük çaplı arbede yaşandı. Yaşanan gerginlik eylemcilerin dağılmasının ardından sona erdi.

DHA